Zálohovanie

Už len do konca januára možno uviesť na trh nezálohované obaly

Od 1. januára 2022 funguje na Slovensku zálohový systém pre nápojové obaly. Takýto systém sa nedá zaviesť zo dňa na deň, preto je zákonom stanovené prechodné obdobie, počas ktorého sú v predajniach zálohované aj nezálohované obaly.

Výrobcovia a dovozcovia nápojov majú posledné dni na registráciu v zálohovom systéme

Podaním žiadosti o registráciu PET fliaš a plechoviek však povinnosti výrobcov a dovozcov nekončia.

Ste pripravení na zálohovanie? Zistili sme všetko, čo potrebujete vedieť

Výška zálohu je pre všetky druhy jednorazových nápojových obalov jednotná – 15 centov.

Ako sú pripravené reťazce? Na zálohovanie PET fliaš minuli milióny

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek platí pre všetky prevádzky rovnako. Niektoré siete s potravinami však pri recyklácii ponúkajú rozdielne možnosti.

Odborníčka na zálohovanie: 15 centov je slušná motivácia, dá sa na to zvyknúť

Je dôležité zdôrazniť, že zálohový systém nemá vplyv na ceny nápojov, tie sa zdvíhať nebudú, hovorí Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu organizácie Správca zálohového systému. Zálohovanie plastových fliaš je od 1. januára spustené.

SLOVENSKO ZÁLOHUJE

1. 1. 2022 začína ďalšia fáza úsilia o čistejšie Slovensko, ktorého súčasťou budeme my všetci.

Od budúceho roka pribudnú v obchodoch automaty na zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Od budúceho roka začíname na Slovensku zálohovať plastové fľaše, aj plechovky, nie ale všetky. Každý vratný obal bude označený písmenom Z, čiže zálohovaný. V prechodnom období do konca júna budúceho roka sa ešte môžu predávať nápoje v nezálohovaných obaloch. 

Veľká plastová revolúcia. Zálohovanie za 15 centov

Prvá cesta do supermarketu v novom roku vás môže poriadne prekvapiť. Najmä ak zvyknete nakupovať nápoje v PET fľašiach či plechovkách. Od prvého januára si za každú z nich pri pokladnici priplatíte 15 centov. Slovensko sa totiž oficiálne pridáva k desiatke európskych štátov, ktoré zálohujú PET fľaše a plechovky.

Plzeňský Prazdroj tento mesiac definitívne končí s pivom v plaste

Plzeňský Prazdroj na Slovensku tento rok definitívne ukončil stáčanie piva do PET fliaš a jeho predaj zákazníkom. Spoločnosti sa cieľ podarilo naplniť o rok skôr, ako pôvodne plánovala vo svojej stratégii udržateľnosti. V spojení s novým zálohovým systémom tak Prazdroj postupuje v ambícii dosiahnuť plnú cirkularitu svojich obalov. Pozornosť bude upriamovať najmä na vratné fľaše a zvyšovanie podielu recyklátu v plechovkách.

Zálohovanie sa blíži. Ako majú zákazníci postupovať?

Začiatkom januára 2022 sa spustí povinné zálohovanie jednorazových obalov. Dotýkať sa bude takmer všetkých nápojov, ktoré sú balené v plastových fľašiach či plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre. Existujú však i výnimky, ktorých sa zálohovanie zatiaľ netýka.

Od 1. januára 2022 zálohujeme

Prehľad zálohového systému

Prečo je záloh za nápojové obaly práve 15 eurocentov?

Nový rok prinesie na Slovensko dôležitú zmenu – plastové fľaše a plechovky od nápojov sa zálohujú. Takže za každú plastovú fľašu alebo plechovku od nápojov zákazník pri kúpe zaplatí záloh 15 eurocentov, ktorý po vrátení do obchodu dostane v plnej výške naspäť. Ako však vznikla výška tohto zálohu?

Zálohovanie PET fliaš sa blíži, odberné miesta zriadi viac ako dvetisíc prevádzok

Pri automatizovanom odbere bude zabezpečené stláčanie obalov už v prevádzke. Ručne vyzbierané obaly sa budú prevážať k správcovi nestlačené.

NÁKLADY NA ZÁLOHOMATY SA VRÁTIA

Na jednej strane je túžba po krajšom a čistejšom životnom prostredí, na druhej nemalé náklady a novinky, ktoré na obchodníkov od nového roka čakajú. Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek na Slovensku začne naplno fungovať už od januára 2022, no napriek tomu majú mnohí obchodníci, ktorí budú v reťazci hrať veľmi dôležitú úlohu, stále množstvo otázok k svojim právam a povinnostiam. 

Od roku 2025 sa má zálohovať najmenej 90 % plastových a kovových jednorazových obalov od nápojov

Stanovila to novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú schválili poslanci.

Aké zmeny prinesie zálohovací systém?

Vyrobiť novú fľašu z recyklovaného plastu je možné šesť- až deväťkrát

PRAZDROJ: SMERUJEME K PLNEJ CIRKULARITE OBALOV, SLOVÁCI SÚ NA ZÁLOHOVANIE PRIPRAVENÍ

V januári sa Slovensko zaradí medzi krajiny ako Švédsko, Dánsko či Nemecko, ktoré vďaka systému zálohovania jednorazových obalov umožňujú svojim obyvateľom žiť udržateľnejšie. To, že plastové fľaše aj plechovky budeme môcť zálohovať aj u nás, so sebou prinesie mnoho zmien, ktoré sa budú priamo dotýkať spotrebiteľov aj firiem. Ako sa k téme postavil jeden z najväčších výrobcov piva na Slovensku?

OTS: Ostáva už len 1 mesiac. Od 1. januára 2022 sa spúšťa zálohový systém

Zálohovanie jednorazových plastových a kovových obalov sa nezadržateľne blíži a už od nového roka budeme za vrátenie týchto obalov dostávať záloh.