Správy

Ceny potravín porastú napriek nižšej DPH

Potraviny dražejú, a to napriek tomu, že od nového roka je na vybrané potraviny znížená desaťpercentná daň z pridanej hodnoty. Vzťahuje sa na ovocie a zeleninu, ktoré sa dajú dopestovať na Slovensku, kyslomliečne výrobky, med a čerstvé pečivo. Opatrenie malo zabezpečiť nižšie ceny pre spotrebiteľov. Obchodníci hovoria, že zdražovanie je dôsledkom opatrení štátu prijatých vlani.

Bez napätia

9. diel online magazínu  BEZ NAPÄTIA -  hosť Marek Brinzík na tému "Recyklácia a triedenie odpadu".

Označenie slovenské dostane podmienku

Výrobcovia budú musieť od apríla na obale informovať, odkiaľ pochádza základná zložka potraviny. Stále však nepoznajú detaily nariadenia.

TÉMA DŇA: Znížená DPH na vybrané druhy potravín

Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR hosťom relácie Téma dňa v TA3 na tému "Znížená DPH na vybrané druhy potravín".

Príde veľké zvyšovanie cien potravín. Zdražie chlieb, rožky aj bravčové

Slováci sa v novom roku musia pripraviť na vyššie ceny potravín. Poľnohospodári, potravinári, ako aj obchodníci totiž spoločne avizujú zdražovanie.

Potraviny pre charitu budú povinnosťou až o štyri roky

Väčším predajniam mala od januára pribudnúť nová povinnosť - potraviny, ktorým uplynie dátum minimálnej trvanlivosti a sú bezpečné, musia darovať na charitu. Napokon však táto povinnosť bude platiť až o štyri roky neskôr. Parlament totiž schválil novelu v pozmenenej podobe. Obchodný reťazec s predajnou plochou nad 400 štvorcových metrov bude povinný uzatvoriť zmluvu o darovaní potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti s charitatívnou organizáciou. Ak sa tak nestane, hrozia finančná pokuty do 100-tisíc eur.

Niektoré potraviny pôjdu charite

Od nového roka musia väčšie obchody darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti charitám. Výrobky majú byť bezpečné. Ak to neurobia, hrozia im pokuty do výšky stotisíc eur. Zväz obchodu vidí v zákone diery. Aj niektoré charitatívne organizácie tvrdia, že problém môže nastať s uskladnením väčšieho množstva potravín. Sú na to prísne predpisy.

Slovensko: Nákupná horúčka vrcholí

Najviac peňazí míňame v decembri. Obchodníci hovoria o tom, že ich tržby v poslednom mesiaci roka narastajú oproti iným aj o 40 %.

Predvianočné nákupné šialenstvo stále nekončí. Najviac peňazí míňame v decembri

Najviac peňazí míňame v decembri. Obchodníci hovoria o tom, že ich tržby v poslednom mesiaci roka narastajú oproti iným aj o 40 percent. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila začiatkom decembra spoločnosť Woods and Company. A dôkaz, že sa predvianočné nákupné šialenstvo stále nekončí, ponúkol aj dnešok.