Zákon o potravinách: spor v daroch charite

Obchodníci možno znova napadnú potravinovú legislatívu. Nepáči sa im spôsob, akým budú musieť darovať potraviny.

LEGISLATÍVA
Obchodníci možno znova napadnú potravinovú legislatívu. Nepáči sa im spôsob, akým budú musieť darovať potraviny.
Katarína Runnová
Bratislava – Novela potravinového zákona, pod ktorú sa podpísala poslankyňa SNS Eva Antošová, v sebe nesie ušľachtilé myšlienky. Má ambíciu znižovať potravinový odpad, pomáhať menej šťastným ľuďom či byť posilou pre charitatívne organizácie. Postarať sa o to majú obchodné reťazce s predajnou plochou nad 400 štvorcových metrov, ktoré budú od roku 2024 musieť povinne darovať charite vyhovujúce potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti. Inak im hrozia pokuty do stotisíc eur. Obchodníci však upozorňujú na viacero nedostatkov prijatého zákona. „Riešiť túto problematiku spôsobom, ako je to uvedené v zákone, je vysoko proti myšlienke charity a v rozpore s ochranou súkromného vlastníctva,“ uviedol Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu, ktorý združuje najmä slovenských obchodníkov vrátane Jednoty, CBA, Fresh či Yeme. „Tento zákon sa dá napadnúť a práve uvažujeme, či tak urobíme,“ dodal Katriak. Experti však upozorňujú na to, že sťažnosť obchodníkov na zákon by tentoraz nemusela dopadnúť v ich prospech.
Zvláštne narábanie s trvanlivosťou
Okrem uvedeného rozporu v oblasti ochrany majetku firiem je tu aj ďalší nesúlad. V júni tohto roka dostal obchodný reťazec Billa pokutu vo výške jedného milióna eur. V dôsledku nezaplatenia sankcie poslal štát Billu do exekúcie. Dôvodom udelenia pokuty bolo pritom viacnásobné porušenie nariadení v jednej z predajní. Za trojnásobné porušenie dostala Billa miliónovú pokutu. Poslednou kvapkou v pohári však bola situácia, keď štátni kontrolóri našli na pultoch reťazca výrobky po dátume minimálnej trvanlivosti. Konkrétne išlo o piškóty a lieskové orechy. Od roku 2024 však takéto potraviny budú musieť reťazce darovať charite. „Cielené darovanie potravín s jasným systémom nemá nič spoločné s nefunkčným systémom kontroly potravín u obchodníkov,“ reagoval na otázky HN hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík. Katriak však upozornil, že obchodníci už dostali pokutu aj za to, keď kontrola našla potravinu v režime dátumu minimálnej trvanlivosti. „Potravina v nepriehľadnom obale bola nekvalitná, hoci bola uložená v obchode predpísaným spôsobom,“ uvádza.
Český príklad
Zákon o potravinách už v minulosti pre niektoré jeho sporné časti napadli obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu priamo v Bruseli. Európska komisia o podnete, ktorý okrem iného zaútočil aj na príliš vysoké a neoprávnené sankcie či ich platbu, ešte nerozhodla. Podľa advokátov by však v prípade darovania potravín obchodníci nemuseli byť úspešní. „V danom prípade by teoreticky bolo možné podať podnet na nesúlad novoprijatého zákona s Ústavou Slovenskej republiky, napríklad z dôvodu zásahu do vlastníckych práv,“ uviedol Ján Lazur, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Zároveň však dodal, že podobná právna úprava bola prijatá v susednom Česku, kde sa ňou rovnako zaoberal český ústavný súd. Ten však návrh zamietol s tým, že nariadenie sleduje legitímny cieľ. Teda súd vzal do úvahy fakt, že odovzdávanie potravín pomáha ľuďom v núdzi, znižuje tvorbu odpadu, a tým chráni životné prostredie. Na základe príkladu zo susednej krajiny je tak možné predpokladať, že u nás by sa Ústavný súd rozhodol podobne. „Pravdepodobne by tiež bral do úvahy pomer obmedzenia majetkových práv reťazcov a prípadného legitímneho cieľa, ktorý sa dotknutou právnou úpravou sleduje,“ dodal Lazur.
Reťazce darujú potraviny dobrovoľne
Väčšina reťazcov pritom z vlastnej iniciatívy pristupuje k aktivitám, ktoré majú prispieť k znižovaniu potravinového odpadu. Minulý rok spustil Kaufland celoslovenský projekt na darovanie potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. „Do tohto projektu je zapojených 44 zo 67 našich predajní a tento počet plánujeme zvyšovať,“ uviedla hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová s tým, že reťazec daroval vyše 155-tisíc kusov potravín po dátume minimálnej trvanlivosti. O aktivite v tomto smere minulý týždeň informovalo aj Tesco, ktoré daruje nepredané potraviny zo všetkých 150 predajní.
2024 JE ROK v ktorom nadobudne účinnosť potravinová novela.
Foto: Rezort pôdohospodárstva pod vedením Gabriely Matečnej navrhol viaceré nariadenia na reguláciu fungovania maloobchodných reťazcov.

Zdroj: [03.12.2019; Hospodárske noviny; Firmy & Financie; s. 9; Katarína Runová]