Také drahé zemiaky ešte neboli

Bratislava - Ďalší útok na naše peňaženky. Napriek pomerne priaznivej úrode nás zrejme čaká ďalšie zdražovanie zemiakov. Niekdajšia zemiakarska krajina totiž nepokryje ani vlastnú spotrebu .
Bratislava - Ďalší útok na naše peňaženky. Napriek pomerne priaznivej úrode nás zrejme čaká ďalšie zdražovanie zemiakov. Niekdajšia zemiakarska krajina totiž nepokryje ani vlastnú spotrebu .
Slováci už začiatkom tohto roka zostali v šoku, keď cena zemiakov dosiahla historické maximum 0,95 eura za kilogram. Pritom v apríli 2018 sa pohybovala okolo 0,60 eura. Aktuálne sa ceny v obchodoch pohybujú od 0,70 do 1,20 eura za kilogram. V čase zberu úrody však farmári varujú, že ceny ešte porastú. V produkcii tejto plodiny sme sebestační len na necelých 50 percent. „Podľa správy Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva sa z celkového objemu vlani najviac surových zemiakov doviezlo z Francúzska 32,6 % (23 035,3 tony), z Českej republiky 29,0 % (20 459,0 tony) a z Nemecka 18,7 % (13 232,7 tony). Ďalšie väčšie objemy sa doviezli z Veľkej Británie, Holandska, Rakúska,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Pestovanie zemiakov sa presunulo zo severu na juh Slovenska aj pre problémy so závlahou. „My pestujeme zemiaky už iba na piatich hektároch, voľakedy na 300 hektároch. Zničili nás lacné prebytky, ktoré sa tu vozili z Európy,” povedal nám Rudolf Uhliar, ekonóm družstva Čingov v Smižanoch. Už teraz je zrejmé, že zemiakov nebude dosť. „Úroda nie je extrémne vysoká, ale zrejme ani v Európskej únii nebude, keď sa tak vysoko držia ceny,“ myslí si Marián Tokár z Ústredného kontrolného ústavu poľnohospodárskeho. Zdražovanie predpokladajú aj obchodníci. „Odhadnúť presnú cenu neviem, lebo závisí od cien v stredoeurópskom regióne. Zemiaky budú nielen drahšie, ale hlavne ich budeme musieť priviezť zo zahraničia, čo je pre Slovensko hanba,“ hovorí Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu SR.
Kedysi pomáhali so zberom aj školáci, teraz polia zarastajú burinou

MÁLINEC Kedysi malo Slovensko toľko zemiakov, že bolo bez problémov sebestačné a vyvážalo ich aj do zahraničia. Dnes sú polia zarastené burinou. „Je to otrasný pohľad, keď vidím, ako tie polia vyzerajú. Bohužiaľ, poľnohospodárstvo, aké sme ho my poznali za mladých čias, už takmer vôbec neexistuje. Je to veľká hanba tohto štátu,“ hnevá sa Roman z Ozdína časť Bystrička. „Keď sme boli študenti, každý september sme sa vôbec neučili, ale chodilo sa zo škôl na polia zberať zemiaky. Boli to nezabudnuteľné zážitky, také niečo dnešná mládež, bohužiaľ, už nepozná. Zemiaky boli vtedy obrovské a zdravé. Ja si sadím zemiaky doma, ale v tomto roku neboli veľmi veľké,“ dodal. Dnes si väčšinou ľudia pestujú na dedinách zemiaky už len doma a súkromným farmárom sa to neoplatí, pretože musia investovať do závlahy. V okolí Málinca, kde sa zemiaky pestovali aj na úseku dlhom 5 - 7 kilometrov, je dnes len kukurica, sója a dokonca pestovali aj brokolicu. „Je to zlé. Toto je pôda, ktorá je stvorená najviac na pestovanie zemiakov, ale podmienky pre poľnohospodárov sú každým rokom horšie,“ dozvedeli sme sa v Málinci. „Neoplatí sa nám to. Zemiaky už dávno vôbec nesadíme,“ povedali nám na malom družstve v Kokave nad Rimavicou. 

Zdroj: [25.09.2019; Plus jeden deň; SLOVENSKO; s. 9; loľ;tim] pem, FOTO: Peter Mišo; loľ, tim, FOTO: Miroslav Miklas, tasr