Slovenské potraviny v letákoch ostanú pod dohľadom štátu, minimálne pokuty za opakovaný prehrešok sa znížia

Obchod bude môcť predávať potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, no až po ich ponuke charite.
Obchod bude môcť predávať potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, no až po ich ponuke charite.
Minimálna hranica pokuty pri opakovanom porušení povinností sa zníži na 50 000 eur.
Vypustí sa povinné dodržiavanie podielu potravín vyrobených na Slovensku v letákoch, bude v nich však musieť byť percentuálny podiel slovenských výrobkov z celkovej ponuky.
Po niekoľkých rokoch sľubov, že sa Bruselom aj obchodníkmi kritizovaný zákon opraví, a po dvoch pripomienkových konaniach vláda schválila novelu zákona o potravinách. Upraví ustanovenia, ktoré do legislatívy presadil rezort pôdohospodárstva ešte za éry Smeru a SNS a ktoré narazili aj na kritiku Európskej komisie.
Novelu musí ešte odobriť parlament, [lock]na jeho rokovanie by mala ísť v štandardnom, nie v zrýchlenom režime. Dá sa teda očakávať, že začne platiť najskôr o niekoľko mesiacov, pretože termín uvedený v predloženom znení zákona, ktorým je 1. január 2022, je zjavne nereálny.
Podiel slovenských výrobkov treba uviesť
Pre zákazníkov sledujúcich akcie bude najviditeľnejšia zmena v letákoch reťazcov. Z nich už totiž zmiznú strany vyhradené slovenským výrobkom, ktoré museli reťazce niekoľko rokov povinne zverejňovať. Predajcovia si budú môcť sami určiť, ktoré výrobky do letákov zaradia, ktoré nie, aj to, koľko priestoru im vyčlenia.
Povinné zverejňovanie slovenských potravín vzniklo ešte vďaka SNS za éry vtedajšej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej vo februári 2019. Poslankyňa SNS Eva Antošová do novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode presadila, aby v letákových a marketingových akciách vrátane letákov predajcov potravín bolo minimálne 50-percentné zastúpenie potravín a výrobkov zo slovenskej produkcie.
Po opakovanej kritike obchodníkov, ale aj výhradách Európskej komisie ministerstvo pôdohospodárstva toto ustanovenie zruší. Už od začiatku príprav novely však naznačovalo, že chce zachovať aspoň základnú informáciu pre spotrebiteľov, aký priestor obchod v letáku slovenským potravinám venuje.
A tak aj v novele urobilo. Určilo, že obchodníci budú musieť v letákoch uviesť na ktorejkoľvek strane informáciu o percentuálnom podiele poľnohospodárskych výrobkov a potravín vyrobených v SR. Mali by tak robiť presne určenou formuláciou: „Tento propagačný leták obsahuje … -percentný podiel potravín vyrobených na Slovensku.“ Predkladateľ novely pritom určil aj to, že veľkosť písma tejto informácie bude najmenej 8 milimetrov, tak, aby bola čitateľná bez jej narušenia iným textom, obrázkom alebo iným prvkom.
Minimálne pokuty budú nižšie
Druhou kritizovanou časťou zákona o potravinách boli pokuty za opakované prehrešky v prípade jeho porušenia. Minimálna výška pokuty za ďalšie porušenie zákona rovnakého druhu v tom istom reťazci zistené do roka od prvého totiž dnes nemôže byť nižšia ako milión eur. Maximálna pokuta za opakovaný prehrešok pritom môže dosiahnuť 5 miliónov eur.
Agrorezort navrhol minimálnu pokutu za opakované porušenie zákona znížiť na štvornásobok pôvodnej sumy pokuty, minimálne však 50-tisíc eur. Obchodníci chceli, aby minimálna pokuta klesla na trojnásobok pôvodnej sumy, to však podľa znenia novely nepresadili.
Počas prípravy novely síce ministerstvo uvažovalo aj o maximálnej sume v prípade opakovanej pokuty, a to 2 milióny eur. Tá však napokon po dvoch pripomienkovaniach z novely predloženej na rokovanie vlády vypadla.
Potraviny po dátume charite aj na predaj
Asi najviac diskusií počas pripomienkovania vyvolala možnosť ponúkať potraviny po uplynutí minimálnej trvanlivosti na predaj. Proti tejto možnosti sa stavalo ministerstvo práce aj Konferencia biskupov Slovenska, zdôvodňovali to tým, že tak klesne množstvo potravín, ktoré sa dostanú sociálne odkázaným občanom, pretože obchodníci uprednostnia predaj potravín pred darovaním.
Dnes môžu obchodníci zadarmo posúvať charitatívnym organizáciám zdravotne neškodné potraviny, ktorým uplynula minimálna lehota trvanlivosti. Nemôžu ich ponúkať na predaj.
Agrorezort navrhol, že by takéto potraviny mohli obchody nielen darovať, ale aj predávať, a to za presne určených podmienok. Mohli by to podľa návrhu novely robiť len vo svojich predajniach, nie iným obchodníkom, len 45 dní po termíne minimálnej trvanlivosti a budú musieť tieto potraviny označiť tak, ako určí zákon.
Pôvodne sa počítalo s tým, že pred ich zaradením do predaja budú musieť osloviť všetky charitatívne organizácie, či o prevzatie potravín nemajú záujem. Po kritike obchodníkov sa do novely dostalo, že ich budú musieť ponúknuť aspoň jednej charite, kým ich uvoľnia do predaja.
Ak prejde novela vo vládou schválenej podobe, bude musieť prevádzkovateľ s predajnou plochou väčšou ako 400 štvorcových metrov potraviny, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti, ponúknuť najneskôr 48 hodín pred umiestnením najmenej jednej charitatívnej organizácii. Až keď tá do 48 hodín od ponuky neprejaví záujem alebo potraviny odmietne, môže ich dať obchodník do predaja.

Zdroj: [12.01.2022; dennikn.sk; Ekonomika; 11:48; Denisa Čimová]  Foto N – Tomáš Benedikovič
https://e.dennikn.sk/2676882/slovenske-potraviny-v-letakoch-ostanu-pod-dohladom-statu-minimalne-pokuty-za-opakovany-prehresok-sa-znizia/