Slovenské je nie vždy slovenské

Martin Katriak: U členov Zväzu obchodu sme nie vedomí, že by takéto niečo sa zistilo
Viktor Vincze, moderátor: „Obchodníci sa stále nepoučili. Takmer každá desiata kontrola odhalila nejaký nedostatok v tom, ako zaobchádzajú s potravinami. Vo veľkom sa pritom rozmohlo zavádzanie zákazníkov o krajine pôvodu.“
Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Hoci sa stále viac Slovákov hrdo hlási k domácim potravinám, sú špekulanti, ktorí patriotizmus iba predstierajú.“
Marek Gudiak, redaktor: „Potravinoví inšpektori nespia, za prvý polrok urobili summa summarum 25 tisíc kontrol od výrobcov, cez spracovateľov, až po obchody. V potravinovom reťazci nevynechali nikoho. Výsledok - spolu takmer 2400 zápisov do inšpekčnej knihy sťažností a nedostatkov.“
Jozef Bíreš, Štátna veterinárna a potravinová správa: „Niekto salámu skladuje so zemiakmi, že má vytrhanú podlahu, omietka mu padá a behajú myši a aj napriek tomu manipuluje tam s potravinami. Tá hygiena je najväčší problém.“
Marek Gudiak: „Podobne ako vlani najproblémovejšie bolo ovocie a zelenina, no nedostatky boli napríklad aj vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse. Laboratóriá odhalili nebezpečné baktérie salmonely a ani zaručené tradičné špeciality sa nezaobišli bez nedostatkov, v spišských párkov namerali obsah tuku pod stanovený limit.“
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva (SNS): „Sa nám podarilo odhaliť mnohé kauzy, ktoré mali dopad nielen na nášho spotrebiteľa, ale aj na celý európsky trh.“
Marek Gudiak: „Zaujímavosťou je, že po prvýkrát v počte nedostatkov predbehli stredné prevádzky hypermarkety, no platí pravidlo, že najväčší pozor by si zákazníci mali dávať pri kúpe na trhoviskách, pri ambulantnom predaji, alebo pri kúpe od rôznych sprostredkovateľov.“
Martin Katriak, Zväz obchodu SR: „Nedostatok zamestnancov, ktorí pri takej šialenej robote ako v obchode je, je badateľný a možno, možno aj z tohto dôvodu prichádza k takémuto javu. My sme z toho teda smutní, ale otvorene hovorím, že to môže byť aj z týchto dôvodov.“
Marek Gudiak: „Novým fenoménom sú podvody s údajom o krajine pôvodu. Špekulanti zneužívajú stále väčšiu popularitu domácich výrobkov a za slovenské vydávajú aj zeleninu či ovocie, ktoré k nám cestovali takmer cez celý kontinent, zo Španielska, Talianska, Turecka, Belgicka, či Holandska, ale aj zo susedného Poľska.“
Milan Lapšanský, ministerstvo pôdohospodárstva: „V prvom rade sú to trhovníci, ktorí dopĺňajú svoj sortiment o produkty nakúpené v predajniach typu cash and carry, vydávajú ich za svoju vlastnú produkciu. Čo sa týka veľkých dodávateľov, ktorí dodávajú do maloobchodných reťazcov, v mnohých prípadoch sa potvrdilo preukázateľne, že dodali viacej ovocia a zeleniny ako sú schopní na svojich výmerách dopestovať.“
Martin Katriak, Zväz obchodu SR: „U členov Zväzu obchodu sme nie vedomí, že by takéto niečo sa zistilo, ale v prípade keby sme to zistili, máme to odkonzultované, tak s takýmto dodávateľom bude rýchly koniec.“

Marek Gudiak: „Inšpektori v kontrolách pokračujú aj v letných mesiacoch. Pracujú takmer nepretržite vrátane víkendov či sviatkov. Práve vtedy totiž obvykle nachádzajú najviac prešľapov, no a krajinu pôvodu budú vraj preverovať ešte viac ako doteraz, tak aby sa zákazník mohol spoľahnúť, že slovenské je skutočne slovenské. Marek Gudiak, televízia Markíza.“

Zdroj: [14.08.2018; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Marek Gudiak / Viktor Vincze;Lenka Vavrinčíková]