Seniori sa sťažujú na vyhradené hodiny

Vyhradené nákupné hodiny pre seniorov pochopili viaceré predajne po svojom. Nájdu sa aj také, ktoré odmietajú vpustiť starších v iných ako vyhradených časoch. O takomto postupe nariadenie hygienikov nič nehovorí. Seniori sa sťažujú, že niektoré potraviny, najmä na dedinách a v menších mestách pred obedom nezoženú.

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vyhradené nákupné hodiny pre seniorov pochopili viaceré predajne po svojom. Nájdu sa aj také, ktoré odmietajú vpustiť starších v iných ako vyhradených časoch. O takomto postupe nariadenie hygienikov nič nehovorí. Seniori sa sťažujú, že niektoré potraviny, najmä na dedinách a v menších mestách pred obedom nezoženú.“
Jana Obrancová, redaktorka: „71-ročného Eduarda z Tlmáč počas týždňa nepustili do viacerých prevádzok v inom čase ako vo vyhradených hodinách pre seniorov. Niektoré potraviny v tom čase už nemali.“
Eduard Samlek, senior z Tlmáč: „Mimo deviatej a dvanástej hodiny do žiadnych obchodov, ktoré robia potraviny, drogériu nás nechcú dôchodcov nad 65 rokov pustiť, ale má to aj ďalší problém, pretože keď prídem o deviatej častokrát už neni ani chlieb, ani pečivo. To je úplne nedomyslené.“
Jana Obrancová: „Obchodníci deklarujú, že potravín je v obchodoch dostatok a výpadky niektorých druhov potravín môžu byť len lokálne. V súvislosti s otváracími hodinami pre seniorov navyše samotní obchodníci hovoria, že mnohé predajne si ho vysvetlili po svojom. Ľudí vo vyššom veku totiž môžu do predajní pustiť aj v inom čase.“
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR: „Nemá nikto právo podľa teraz platného predpisu ho tam nepustiť. Seniori majú právo navštíviť predajňu počas celých otváracích hodín a v čase medzi deväť a dvanásť by mali byť v predajni iba oni.“
Jana Obrancová: „Úrady však seniorov ako rizikovú skupinu vyzývajú, aby využívali najmä pre nich vyhradený čas. Ak chcú nakúpiť inokedy a do obchodu ich nepustia, majú dve možnosti.“
Martin Katriak: „Požiadať obecný úrad, aby zabezpečil dodržiavanie rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva, alebo požiadať obecnú alebo štátnu políciu, aby tam prišli.“
Jana Obrancová: „Vyhradený čas na nákup pre seniorov schválil koncom marca Ústredný krízový štáb. Mnohí seniori ho však nevyužívajú. Obchodníci hodiny od začiatku nepovažovali za vhodné.“
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu: „Sa vytvárajú ráno rady pred prevádzkami a, žiaľ, v tých radách je množstvo seniorov. Naopak, pred dvanástou sú obchody takmer prázdne, lebo seniori už v tento čas nenakupujú. Pred obedom sú obchody zbytočne blokované napríklad pre mamičky na materskej alebo pre ľudí, ktorí si počas práce chcú kúpiť obed.“

Jana Obrancová: „Viaceré reťazce pritom prednostné nákupné hodiny pre seniorov vyhradili skôr ako krízový štáb, a to v iných časoch. Teraz by uvítali, ak by sa čas nákupu pre seniorov skrátil a posunul do skorších ranných hodín.“

Zdroj: [11.04.2020; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Jana Obrancová / Ľubomír Bajaník]