Predavači majú byť očkovaní skôr, žiadajú obchodníci

Prednostné očkovanie, otvorenie predajní za prísnych opatrení i zmena vyhradených hodín pre seniorov. Také sú požiadavky Zväzu obchodu.

Prednostné očkovanie, otvorenie predajní za prísnych opatrení i zmena vyhradených hodín pre seniorov. Také sú požiadavky Zväzu obchodu. „Predavačky a predavači, pokladníčky a pokladníci a ďalší pracovníci v predajniach tiež stoja v prvej línii boja proti epidémii podobne ako zdravotníci. Ide najmä o pracovníkov v predajniach potravín, drogérie a v lekárňach, ktoré zostávajú otvorené po celý čas krízy," uviedol Pavol Konštiak, 1. viceprezident Zväzu obchodu. Každý deň stretnú stovky zákazníkov, z ktorých mnohí sú už možno nakazení, pripomenul. Podľa vyhlášky hygienikov si totiž aj ľudia s potvrdeným ochorením COVID-19 môžu ísť nakúpiť nevyhnutné potraviny či drogériu s respirátorom FFP2.
Podľa zväzu už teraz existujú predajne, ktoré musia byť zatvorené alebo hrozí, že v blízkej budúcnosti budú musieť zatvoriť. Prezident Zväzu obchodu Martin Katriak upozorňuje, že situácia sa tak ľahko nezlepší. „Táto skutočnosť, najmä v menších sídlach a na vidieku, môže spôsobiť poruchy v zásobovaní obyvateľstva nevyhnutným tovarom, najmä potravinami," upozornil.
Otvorte!
Zväz žiada prehodnotiť zatvorenie prevádzok. Za stanovených prísnych hygienických podmienok môžu byť teraz otvorené predajne s potravinami, drogériou, lekárne a najnovšie aj obchody so záhradníckymi potrebami. Zväz tvrdí, že za tých istých podmienok by mohli byť otvorené aj obchody s nepotravinárskym tovarom, ktorý je často životne nevyhnutný v záujme bezproblémového chodu firiem aj domácností. „Neustále nám pribúdajú prípady, keď občania nemajú možnosť zakúpiť si také základné tovary ako sú žiarovky, batérie do rozličných zariadení, školské a kancelárske potreby a mnohé ďalšie," pripomenul Katriak. Obchodníkom sa nepozdávajú ani vyhradené hodiny pre seniorov. Tí nateraz môžu nakupovať od 9. do 11. hodiny dopoludnia. „Podlá dlhoročných skúseností z obchodu nakupujú seniori v skorších ranných hodinách, zvyčajne využívajú čas okolo ôsmej hodiny ráno," povedal Katriak. Navrhuje zmeniť to na 07.30 h do 09.00 h.
Hygienici: Ide o výnimku, nie o pravidlo
Úrad verejného zdravotníctva sa bráni. Osobám pozitívnym na COVID-19 podľa jeho hovorkyne Daše Račkovej naďalej dôrazne odporúča zabezpečiť si nákup prostredníctvom rodiny, známych, susedov, donášok či služieb samospráv. „Ide o možnosť a slúži pre ľudí v mimoriadnych situáciách, ktorí si nevedia zabezpečiť nevyhnutné životné potreby inak, pričom by boli vystavení porušeniu vyhlášky," upozornila. Pri samotnom nákupe sa podľa Račkovej nepredpoldadá vysoké riziko vystavenia osôb obojstrannému úzkemu kontaktu. „Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní na dodržiavanie protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt," zdôraznila. V prevádzke tiež platí napríklad pravidlo jedna osoba na 15 štvorcových metrov, dezinfekcia rúk pri vstupe, časté vetranie, častá dezinfekcia plôch a podobne," povedala.

eko, tasr
Zdroj: [23.02.2021; Pravda; Ekonomika; s. 6,7; eko;tasr]