Potraviny pre charitu budú povinnosťou až o štyri roky

Väčším predajniam mala od januára pribudnúť nová povinnosť - potraviny, ktorým uplynie dátum minimálnej trvanlivosti a sú bezpečné, musia darovať na charitu. Napokon však táto povinnosť bude platiť až o štyri roky neskôr. Parlament totiž schválil novelu v pozmenenej podobe. Obchodný reťazec s predajnou plochou nad 400 štvorcových metrov bude povinný uzatvoriť zmluvu o darovaní potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti s charitatívnou organizáciou. Ak sa tak nestane, hrozia finančná pokuty do 100-tisíc eur.

Marta Jančkárová, moderátorka: “Väčším predajniam mala od januára pribudnúť nová povinnosť - potraviny, ktorým uplynie dátum minimálnej trvanlivosti a sú bezpečné, musia darovať na charitu. Napokon však táto povinnosť bude platiť až o štyri roky neskôr. Parlament totiž schválil novelu v pozmenenej podobe. Obchodný reťazec s predajnou plochou nad 400 štvorcových metrov bude povinný uzatvoriť zmluvu o darovaní potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti s charitatívnou organizáciou. Ak sa tak nestane, hrozia finančná pokuty do 100-tisíc eur.”
Veronika Valášková, redaktorka: "Ak 15 percent domácnosti na Slovensku si nemôže dovoliť každý druhý deň riadny obed. Podľa poslankyne Evy Antošovej z SNS sa to týka najmä starších ľudí, ale aj opustených rodín, kde je jeden dospelý a jedno dieťa. Preto do parlamentu navrhla zmenu zákona o potravinách, ktorá má podľa nej nielen pomôcť ľuďom v núdzi, ale aj obmedziť plytvanie potravinami."
Eva Antošová (SNS) poslankyňa NR SR: "Na Slovensku ročne sa vyhodí 700-tisíc ton potravín. Je to naozaj dosť značné číslo, pričom veľké množstvo týchto potravín je možné pustiť ďalej, pretože tieto potraviny sú po dátume minimálnej trvanlivosti, ale nič im nie je, sú bezpečné, sú v poriadku a naozaj dajú sa ešte zužitkovať inak ako hodiť do koša."
Veronika Valášková: “Parlament nakoniec posunul platnosť novely zákona až na január 2024. Obchodníkov aj charitatívnym organizáciám tak poskytol viac času na prípravu skladovacích kapacít. Eduard Heger z opozičnej strany OĽaNO novelu o potravinách vníma pozitívne.”
Eduard Heger (OĽaNO) poslanec NR SR: “Je toto určite správny krok urobiť procesy tak, aby sme mohli tieto potraviny využiť omnoho efektívnejšie a pre všetkých ľudí, ktorí na to nemajú a ktorí to potrebujú.”
Veronika Valášková: “Miroslav Dzurech, riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity podobné aktivity vidí ako veľmi užitočné, no upozorňuje na náklady, ktoré pre charitu vzniknú.”
Miroslav Dzurech, riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity: “Treba však povedať, že na strane charitatívnych organizácii vzniká viacero nákladov na prevoz potravín na odvoz potravín do skladov, samotné skladovanie, rozdelenie potravín a potom následná distribúcia.”
Veronika Valášková: "Podľa Martina Katriaka, prezidenta Zväzu obchodu je však novela nejasná a navyše prináša aj sankcie."
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu: “Táto povinnosť nám nesedí, pretože v prípade, ak z nejakých dôvodov neuzavrie obchodník dohodu s príslušnou charitatívnou organizáciou, tak tam naskakuje okamžite pokuta 100 eur až 100-tisíc eur.”

Veronika Valášková: "Zväz obchodu kritizuje aj kontrolu kvality potravín, za ktorú budú niesť zodpovednosť obchodné reťazce. Podľa nich je ťažko určiť, kedy najmä balené potraviny už nie sú vhodné na konzumáciu."

Zdroj: [02.01.2020; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12:00; Veronika Valášková / Marta Jančkárová]