Obchodníci odmietajú úvahy o znárodnení

Pavol Konštiak, I. iceprezident Zväzu obchodu: "Som proti tomu, aby bol ekonomicky fungujúci systém znárodnený". 
RECYKLÁCIA
Konferencia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Cirkulárna ekonomika mala tentoraz podtitul Zelená transformácia hospodárstva.
©hn Bratislava - Keď v polovici februára poslanec Tomáš Taraba do parlamentu predložil návrh zákona o zálohovaní jednorazových plastov, neprešiel ani len do druhého čítania. Dnes je však nominant Slovenskej národnej strany ministrom životného prostredia, a tak by mohlo byť zoštátnenie celého systému opäť na programe dňa.
„Absolútny vrchol je to, že dnes funguje systém zálohovania plastových fliaš tak, že vlastníkom sú štyri súkromné asociácie,“ kritizoval nastavenie systému začiatkom tohto roka Taraba. No vtedajší poslanec a dnes šéf rezortu zašiel ešte ďalej a vyjadril sa, že zálohovanie PET fliaš je jednou z najväčších zlodejčín a že v prípade zoštátnenia tohto systému by do štátnej kasy tento rok pritieklo 40 až 45 miliónov eur navyše. Hneď po získaní funkcie minister opäť spomenul systém recyklácie s tým, že v ňom nastanú zmeny. Aké, to zatiaľ nespresnil. HN oslovili s otázkami aj tlačové oddelenie rezortu, do našej uzávierky sa nám však nestihlo vyjadriť.
Hrozia vyššie náklady
Tému vratných plastových fliaš otvorili aj spíkri počas včerajšej ekonomickej konferencie Cirkulárna ekonomika s podtitulom Zelená transformácia hospodárstva, ktorú už štvrtýkrát zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná konferencia. „Potrebujeme technologické inovácie, aby sme dokázali produkovať menej odpadu alebo aspoň takého, ktorý následne menej zaťaží našu ekonomiku, spoločnosť či peňaženky,“ privítal na úvod konferencie hostí predseda SOPK Peter Mihók.
Margaréta Nosáľová, riaditeľka odboru marketingu COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo, počas diskusie uviedla, že z celkového počtu asi 3 200 odberných miest má práve tento reťazec v správe asi polovicu. O možných zmenách systému a ich dosahoch však hovoriť nechcela. HN odkázala na samotného Správcu zálohového systému. Ten tvoria štyri neziskové organizácie - Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, Slovenská asociácia moderného obchodu, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu a Zväz obchodu Slovenskej republiky.
„Zaujímalo by ma, čo ministerských úradníkov vedie k tomu, aby zoštátnili ekonomicky fungujúci systém. Som proti tomu, aby bol znárodnený. Dnes ho totiž kontrolujú tak výrobcovia, ako aj obchodníci. No ak táto kontrola nebude, náklady budú vyššie. Tie budú musieť napokon zaplatiť výrobcovia a dovozcovia, respektíve obchodníci,“ uviedol viceprezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak s tým, že o ďalších plánoch sa zatiaľ nehovorí. „Toto je otázka, na ktorú nepozná odpoveď nikto. Počkáme na programové vyhlásenie vlády a uvidíme, či sa doň táto téma dostane,“ povedal Konštiak.
Hrozia vyššie sumy za zálohové obaly
Systém s poverením ministerstva od začiatku roka 2022 spustili štyri spomínané neziskové organizácie. Ich členovia spoločne uvádzajú na trh takmer 80 percent všetkých zálohovaných obalov a zastupujú viac ako tritisíc obchodných prevádzok. To, že systém tvorí nadzisky, tvrdila aj minulá úradnícka vláda. Tá dala na stôl možnosť zavedenia povinného odvodu z nevybratých zálohovaných obalov. O takomto návrhu hovoril kabinet Ľudovíta Ódora v rámci úsporných opatrení, ktorými chceli zlepšiť zlý stav verejných financií.
Aj tento návrh však odborníci kritizujú a tvrdia, že by to v konečnom dôsledku vyššími zálohami zaplatili koneční spotrebitelia, teda bežní občania. Je možné, že súčasná 15-centová záloha za obal by sa potom dvihla. Dôvod, prečo sa uvažuje o takejto alternatíve, je motivovať ľudí, ktorí dnes na zálohovanie nedbajú, zmeniť ich postoj.
„Treba povedať, že tento systém sa na začiatku nejako nastavil, každý proces mal a má nejakú úlohu. Konkrétne prostriedky z nevybratých záloh boli určené na financovanie ďalšieho rozvoja systému,“ vysvetlil predseda sekcie obehového hospodárstva SOPK Michal Sebíň s tým, že dnes sa z 10 plastových fliaš v obehu na recykláciu vráti deväť. „Akékoľvek opatrenie, ktoré nabúra už fungujúci systém, bude mať vplyv na jeho financovanie a bude potrebné ho opäť upraviť,“ dodal vzápätí Sebíň.
Som proti tomu, aby bol ekonomicky fungujúci systém znárodnený. Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu

Zdroj: [08.11.2023; Hospodárske noviny; FIRMY A FINANCIE; s. 12; Juraj Pivarči]
Foto: Michal Sebíň z SOPK hovorí, že dnes sa z 10 plastových fliaš v obehu na recykláciu vráti deväť., 
FOTO: HN/PETER MAYER