Obchodníci by mali platiť osobitný odvod

Od januára platí pre obchodné reťazce osobitný odvod, po novom by mali platiť dva a pol percenta z čistého obratu. Opatrenie z dielne SNS kritizovali obchodníci aj opozícia. 

Janette Štefánková, moderátorka: „Od januára platí pre obchodné reťazce osobitný odvod, po novom by mali platiť dva a pol percenta z čistého obratu. Opatrenie z dielne SNS kritizovali obchodníci aj opozícia. My sme zisťovali, či ceny v obchodoch porastu. Z oslovených reťazcov ani jeden priamo nepotvrdil, že bude zdražovať.“
Ivan Tománek, redaktor: „Osobitný odvod obchodníci kritizovali. RTVS sa preto obrátila na viaceré reťazce s otázkou, ako sa nové opatrenie dotkne spotrebiteľov? Pýtali sme sa, či pri nákupoch siahneme hlbšie do peňaženiek? Priamu odpoveď sme nedostali.“
Lucia Poláčeková, hovorkyňa spoločnosti Tesco Stores SR (telefonát): „Sme presvedčení, že návrh zákona o osobitnom odvode, ktorý vstúpil do platnosti prvého januára 2019 je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a legislatívou Európskej únie, a preto využijeme všetky dostupné zákonné prostriedky na jeho pozastavenie. V tomto momente je predčasné zhodnotiť, aký celkový dopad bude mať tento odvod na naše podnikanie v krajine.“
Stanovisko spoločnosti Kaufland (text v obraze): „Vo všeobecnosti tento odvod môže mať viacero dopadov v závislosti od obchodného rozhodnutia každého reťazca. Napríklad môže ovplyvniť ceny, spoluprácu s dodávateľmi, spomaliť nárast miezd či znížiť investície.“
Stanovisko spoločnosti Terno (text v obraze): „Od prvého januára 2019 došlo k navýšeniu nákupných cien a to hlavne v kategóriách mliečnych, mäsových a pekárenských výrobkov. Tieto nárasty ovplyvnili príplatky za prácu v noci či cez víkend, zvýšenie cien vstupných surovín, energií a podobne. Požiadavky dodávateľov a tým zapríčinený vývoj našich nákladov sme zohľadnili aj pri našej cenotvorbe.“
Ivan Tománek: „Po prijatí osobitného odvodu avizovali obchodníci zdražovanie. Teraz pridávajú ďalšie argumenty.“
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR: „Keď si pozrieme nárast cien surovín, nárast cien nafty, nárast cien energií, v neposlednom rade nárast cien práce, príplatky, minimálna mzda, tak sa jednoznačne dostávame do toho, že či nejaký zákon bude alebo nebude, tak tie ceny objektívne ale objektívne pôjdu hore.“
Ivan Tománek: „Ministerstvo pôdohospodárstva predpokladá, že odvod prinesie deväťdesiat miliónov eur navyše. Peniaze podporia domácich poľnohospodárov a potravinárov, napríklad cez rizikovým či v rámci boja proti klimatickým zmenám. Zvyšovanie cien v obchodoch rezort neočakáva.“
Michal Feik, hovorca, komunikačný odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: „Podľa našich analýz nie je dôvod na to, aby zvyšovali ceny, pretože profit obchodných reťazcov je dostatočne veľký na to, aby tento odvod nepremietali do cien.“
Ivan Tománek: „Nový odvod je síce platný od januára, no niektoré obchodné reťazce ho začnú platiť až v polovici roka. Čas, ktorý im zostáva, chcú využiť na to, aby sa aj tejto povinnosti vyhli.“
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu: „Ale aj sú reťazce, ktoré napríklad začínajú finančný rok od prvého marca, čiže finančné plnenie prichádza až na jún tohto roka.“

Ivan Tománek: „Aliancia moderného obchodu podala nedávno Európskej komisii sťažnosť. Osobitný odvod je podľa ministerstva v súlade so slovenským aj európskym právom. Rozhodne však o ňom Ústavný súd, na ktorý sa obrátila opozícia.“

Zdroj: [14.01.2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Ivan Tománek / Janete Štefánková]