Nová vyhláška k obmedzeniam prevádzok obchodu a služieb

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal prvú vyhlášku v tomto roku, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok.

Dňa 07.01.2022 vydal Úrad verejného zdravotníctva SR prvú vyhlášku v tomto roku, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok: 
 • od pondelka 10. januára 2022 sa rušia obmedzenia otváracích a prevádzkových hodín všetkých prevádzok
 • v priestoroch prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné reštaurácie
 • v iných priestoroch obchodných domov je konzumácia stále zakázaná
Účinnosť:   10.01.2022 (zrušenie obmedzenia otváracích hodín)
                    07.01.2022 (ostatné ustanovenia)
Od piatka 7. januára budú môcť zákazníci prevádzok verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov.
V priestoroch prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné reštaurácie, teda:
 • konzumácia na mieste povolená len v režime OP
 • maximálna obsadenosť 50 % kapacity zariadenia
 • konzumáciu pokrmov alebo nápojov umožniť výlučne posediačky, s cieľom zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb,
 • obsadenie jedného stolu najviac 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti,
 • zabezpečiť odstup 2 metre medzi stolmi

V iných priestoroch obchodných domov je konzumácia stále zakázaná.
V režime základ môžu prevádzky verejného stravovania naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou, a to aj zároveň s režimom OP pre konzumáciu na mieste. Osoby v režime základ si teda môžu jedlo v prevádzke vyzdvihnúť, ale nesmú ho konzumovať v interiérových a ani exteriérových priestoroch reštaurácie.
Do pondelka 10. 1. 2022 je konzumácia na mieste vzhľadom na stále platný zákaz vychádzania povolená len do 20:00. Reštaurácie môžu fungovať aj po 20:00, keďže prihliadame na to, že reštaurácia môže mať donáškovú službu, môže tiež vydávať jedlá zabalené na odber so sebou. 
Režim OP sa týka všetkých priestorov prevádzky, teda aj terás a podobných vonkajších priestorov. Konzumovať na mieste môžu len osoby v režime OP a prevádzkovatelia musia dodržať aj ostatné podmienky stanovené vo vyhláške.
Zároveň sa spresňuje, že pre ambulantný predaj jedál a nápojov (napríklad food trucky, vozíky s kávou) platia podmienky ako pre stánky s trvalým stanovišťom: 
 • Otvorené v režime základ
 • Predaj len zabalených jedál alebo nápojov pre odber so sebou
 • Stolíky, pulty či obdobné miesta pre stolovanie a konzumáciu nie sú povolené
Od pondelka 10. januára sa ruší obmedzenie otváracích a prevádzkových hodín pre všetky prevádzky obchodu a služieb, ktoré bolo stanovené od 5:00 do 20:00.

Zdroj: ÚVZ SR, MV SR - Vestník vlády SR, ZO SR