Nákupy už obchodníci zaokrúhľujú

Správy o zaokrúhľovaní platieb v obchodoch niektorých zákazníkov zneistili. Do predajní začali nosiť kopy drobných mincí, lebo si mysleli, že končia.

Jozef Dúbravský, moderátor: „Správy o zaokrúhľovaní platieb v obchodoch niektorých zákazníkov zneistili. Do predajní začali nosiť kopy drobných mincí, lebo si mysleli, že končia.“
Natália Fónod Babincová, moderátorka: „Obchodníci ich však upozorňujú, že jedno aj dvojcentovky môžu naďalej používať. Zmeny platné od júla totiž drobné mince nezrušili.“
Nadežda Machútová, predsedníčka Zväzu obchodu SR: „Ľudia to skladali v nejakých pohárikoch alebo v prasiatkach a teraz si myslia, že to musia naraz doniesť do obchodu, aby im to vymenili.“
Marek Mašura, redaktor: „Keď šéfka Zväzu obchodníkov opisuje správanie niektorých zákazníkov, hovorí doslova o hystérii. Na hromadnú výmenu jedno a dvojcentoviek totiž podľa nej nemajú dôvod. Obchodníci drobné musia prijať, aj keď už od júla platby zaokrúhľujú.“
Nadežda Machútová: „Aj my môžeme vydávať tieto mince, zákon nám to nezakazuje. Zákon nám prikazuje zaokrúhľovať nákupy. A zase, zaokrúhľuje sa len konečná cena nákupu.“
Marek Mašura: „Tú obchodníci zaokrúhlia na nulu alebo päť centov. Napríklad suma, ktorá končí jedným alebo dvomi centami, ide nadol. Naopak cena, ktorá končí troma či štyrmi centami, ide nahor na päť centov. To sa však týka len hotovosti. Platby kartou či stravnými lístkami, sa nezaokrúhľujú.“
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu: „V prípade, že príde ku kombinácii nákupu, že časť sa zaplatí napríklad stravnými lístkami alebo nejakou inou formou, tak sa zaokrúhli iba výsledná časť hotovostného nákupu.“
Marek Mašura: „Napriek tomu, že pri platbách v hotovosti sa bude niekedy celková cena nákup zaokrúhľovať nahor, veľké zdražovanie by to rozdúchať nemalo. Ukazuje to aj analýzy Národnej banky.“
Andrej Slížik, riaditeľ odboru riadenia peňažnej hotovosti, NBS: „Dopad, ktorý je, tak je na bežnú domácnosť, je od pol do jedného centa, čo naozaj nie je niečo horibilné.“
Martin Krajčovič: „Nezaokrúhľuje sa každý výrobok, preto to nemá dosah na cenotvorbu. Obchodníci kvôli tomu nebudú meniť cenovky.“
Marek Mašura: „Zmeny platné od júla majú odstrániť jedno a dvojcentovky z našich peňaženiek. Prieskum Eurobarometer ukázal, že Slováci patria v Európe k ich najväčším odporcom.“
Andrej Slížik: „Pri otázke či zrušiť alebo nezrušiť jedno a dvojcentové mince 84 percent jednoznačne podporilo to, že treba niečo robiť s jedno a dvojcentovými mincami.“
Zákazník 1: „Treba to dať preč, každý to len zbiera.“
Zákazník 2: „Jednocentovky a dvojcentovky akurát plnili peňaženky, ale veľmi sa nepoužívali.“
Zákazníčka 3: „Ja s tým súhlasím, ale malo by to byť v každom prípade nadol.“
Zákazníčka 4: „Je to dobré, lebo aspoň nemusíme toľko mincí nosiť.“
Zákazníčka 5: „Zbytočne sa zbierali, veľa ich bolo. Nikto ich nechcel brať.“

Marek Mašura: „Zákazníci sa posťažovali aj na to, že drobné mince často strácajú. Čísla Národnej banky to potvrdzujú. Z obehu sa nevracia 60 percent jednocentoviek a 40 percent dvojcentoviek. Aj z tohto dôvodu ich už okrem nás obmedzilo päť krajín eurozóny.“

Zdroj: [02.07.2022; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Marek Mašura / Natália Fónod Babincová;Jozef Dúbravský]