Na Slovensku je možné kúpiť lieky len v lekárni, zmena legislatívy sa nepripravuje

Na Slovensku nie je možné predávať lieky na iných miestach ako v lekárňach. Obchodníci sa už dlhé roky snažia o zmenu legislatívy, ale tú odmietajú ako lekárnici, tak aj ministerstvo zdravotníctva.

Na Slovensku nie je možné predávať lieky na iných miestach ako v lekárňach. Obchodníci sa už dlhé roky snažia o zmenu legislatívy, ale tú odmietajú ako lekárnici, tak aj ministerstvo zdravotníctva. Argumentujú najmä tým, že Slovensko má rozsiahlu sieť lekární a takzvané voľnopredajné lieky sú stále liekmi, takže ich predaj má byť regulovaný.
Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ zastáva názor, že zásahy do fungovania akéhokoľvek procesu v zdravotníctve je potrebné realizovať s jediným cieľom, ktorým je zlepšenie kvality starostlivosti o pacienta.
Obchody chcú lieky predávať
Podľa Sukeľa je možné o tejto téme diskutovať, keď obchodníci odprezentujú pozitívne dopady tohto kroku na kvalitu zdravotnej starostlivosti a verejné zdravie celkovo. „Zatiaľ rozprávajú iba o svojich biznisových záujmoch a zľahčujú problematiku nadužívania, zneužívania a nesprávneho užívania liekov vydávaných bez lekárskeho predpisu,“ konštatuje prezident SLeK pre Zdravotnický deník.
Ako povedal pre Zdravotnický deník Pavol Konštiak, 1. viceprezident Zväzu obchodu SR, na tomto projekte pracujú už niekoľko rokov. „Žiaľ, prišla pandémia a ministerstvo zdravotníctva to odsunulo na vedľajšiu koľaj,“ podotýka. Maloobchodné zahraničné aj domáce siete chcú predávať vo svojich supermarketoch voľnopredajné lieky pre občanov. „Existuje veľa obcí, kde nie je lekáreň. Najbližšia je v okresnom meste, a keď niekoho bolí hlava alebo zuby, nemá si kde tieto lieky kúpiť. Poslali sme na ministerstvo zdravotníctva štúdiu o tom, že v Českej republike predaj liekov mimo lekární funguje od roku 2003 a ine v zahraničí existujú tzv. drug-stores, čiže voľnopredajné lieky sa bežne predávajú v predajniach potravín. Zatiaľ nás ministerstvo zdravotníctva ignoruje,“ tvrdí Konštiak.
Podľa neho je na Slovensku tzv. „lekárnická mafia“, ktorá bráni tomu, aby sa voľnopredajné lieky predávali v supermarketoch, pretože na trhu vznikne cenová konkurencia. „Samozrejme, je nutnosťou mať v supermarketoch vyškolený personál. Je však pozoruhodné, že v nákupných centrách sa objavili predajné automaty na lieky,“ hovorí 1. viceprezident Zväzu obchodu SR.
Niektoré lekárne by zanikli
Sukeľ pripomína, že pojem „voľnopredajný liek“ neexistuje. „Žiaden liek sa nepredáva, existujú len lieky vydávané bez lekárskeho predpisu a lieky vydávané na lekársky predpis. Na všetky lieky sa vzťahujú rovnaké materiálne, priestorové a personálne požiadavky na zaobchádzanie s nimi. Zákon nijako nelimituje možnosť akejkoľvek fyzickej či právnickej osoby získať povolenie na zaobchádzanie s liekmi po splnení zákonných podmienok,“ konštatuje šéf lekárnickej komory.
Dodáva, že sám býva na vidieku a ani miestny obchod nie je cez víkend otvorený. „Zároveň však mám lekáreň v obci, v ktorej tri dni v týždni ordinuje lekár. Pokiaľ by táto lekáreň prišla o výdaj liekov bez lekárskeho predpisu, ukončí sa jej činnosť. Tak si potom možno miestni kúpia Paralen v potravinách v obci, ale za liekmi na predpis aj tak budú cestovať,“ hovorí Sukeľ.
Najširšiu sieť obchodov má s viac ako 2 000 predajňami COOP Jednota. Tá sa však do diskusie o možnosti predaja liekov mimo lekární príliš nezapája. „COOP Jednota rešpektuje aktuálne platnú legislatívu v tejto oblasti, preto v našej sieti nájde zákazník len vitamíny. Ak by do budúcna došlo k zmene legislatívy, zvážili by sme predaj voľnopredajných liekov v predajniach,“ vysvetľuje Jana Kuklová, hovorkyňa obchodnej siete COOP Jednota Slovensko pre Zdravotnický deník.
V Česku je zoznam vyhradených liečivých prípravkov
Slovenské ministerstvo zdravotníctva aktuálne neuvažuje o uvoľnení predaja voľnopredajných liekov. „Aj takzvané voľnopredajné lieky sú v princípe stále lieky, ich používanie reguluje autorita, ktorá schválila podmienky pre ich humánne použitie vrátane toho, či ide o lieky na predpis, alebo je možné zakúpiť ich aj bez predpisu lekára,“ vysvetľuje komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva pre Zdravotnický deník.
Pokiaľ by rezort zdravotníctva pristúpil k takémuto kroku, vyžadoval by si výrazné legislatívne zmeny, spoluprácu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv pri realizácii, nastavenie systému kontrol a ďalšie zmeny. „Pritom Slovensko má dobré regionálne pokrytie sieťou lekárenskej starostlivosti vrátane víkendov a sviatkov,“ dodáva ministerstvo zdravotníctva.
V susednej Českej republike existuje zoznam vyhradených liečivých prípravkov, ktoré je možné vydávať aj v iných prevádzkach ako vo verejných lekárňach. Na webovej stránke českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v tomto zozname momentálne takmer 340 týchto liečivých prípravkov. Je v ňom možné nájsť rôzne čaje, ale aj Paralen či Ibalgin. Okrem lekární sa môžu predávať v 3 495 predajniach v celom Česku.
Jozef Brezovský

Zdroj: https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/01/na-slovensku-je-mozne-kupit-lieky-len-v-lekarni-zmena-legislativy-sa-nepripravuje/

Evropské zdravotnictví