Matovičov nápad, aby štát ľuďom vrátil časť platieb za nákupy, chce SaS v parlamente blokovať

Prezidentka Zväzu obchodu SR Nadežda Machútová: V prípade schválenia návrhu by došlo k neúmernému administratívnemu a finančnému zaťaženiu podnikateľov, čo v súčasnej náročnej krízovej situácii len sťaží ich hospodárenie. 

  • Poslanci za OľaNO chcú novelou zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zaviesť vracanie časti úhrad v obchodoch a službách.
  •  V návrhu nie sú vyčíslené prínosy zmeny, podnikateľom sa zasa nepáči, že chýba aj vyčíslenie nákladov, ktoré budú mať.
  • Podľa SaS vratky pomôžu gastrosektoru len minimálne a štátu narastú náklady.
Po registrácii QR kódu z pokladničného bločku z reštaurácie, obchodu či kaderníctva v aplikácii finančnej správy by vám daniari vrátili na účet určitú časť platby. Taká je predstava poslancov OĽaNO Anny Andrejuvovej a Milana Vetráka, ktorí predložili do parlamentu novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.
Novela s nápadom, ktorý pripomína bločkovú lotériu z čias vlády Smeru, je v druhom čítaní a hlasovať by sa o nej malo vo štvrtok. Menšinová koalícia nemôže rátať s podporou strany SaS, pre ktorú je to nová „atómová bomba“ ministra financií Igora Matoviča a problémy gastrosektora nevyrieši.
Cieľ – zníženie daňových únikov
Matovič v parlamente vysvetlil, že hlavným cieľom novely je efektívne znižovanie daňovej medzery, tej časti potenciálnej dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá štátu uniká. Tvrdí, že ak verejnosť bude bločky evidovať v aplikácii, podnikateľov v gastrobiznise to bude motivovať vydávať pokladničné doklady z e-kasy. Aplikácia zvýši u podnikateľov riziko, že finančná správa odhalí vydávanie falošných bločkov.
„Pre ministerstvo financií a finančnú správu je boj proti daňovým únikom jedna z hlavných priorít. Počas predchádzajúceho obdobia sa nám podarilo výrazne znížiť daňovú medzeru a zabezpečiť najlepší výber DPH od vstupu Slovenska do EÚ. Akékoľvek opatrenia, ktoré pomôžu finančnej správe v tomto smere, preto vítame,“ zareagovalo na otázku Denníka E ministerstvo financií.
Minister financií Igor Matovič v parlamente povedal, že si vie predstaviť napríklad aj vrátenie časti platby za návštevu kaderníctva. Do úvahy prichádza podľa neho aj zmena odvetví podnikania, ktorých by sa to týkalo, napríklad podľa sezónnosti.
Ministerstvo pripomína, že ide o poslanecký návrh, ktorý len vytvára legislatívny rámec, aby bolo možné v budúcnosti takéto opatrenie v praxi realizovať.
V novele sa nepíše, pre ktoré segmenty podnikania by vratky platili ani aké percento z platby by sa zákazníkovi vrátilo.
Podľa Matoviča to môže byť 20 percent, teda výška DPH. V takomto prípade by však štát na tejto zmene neprofitoval. Prepočty, o koľko by sa evidovaním bločkov znížila daňová medzera, neexistujú. Podrobnosti má určiť vláda vo svojom nariadení.
Aplikácia sa už testuje
Podľa poslaneckého návrhu by vyvinutie a prevádzkovanie mobilnej aplikácie umožňujúcej vrátenie časti platby malo stáť 756-tisíc eur. Z toho ročné výdavky na spravovanie aplikácie by boli 298-tisíc eur.
Oslovili sme finančnú správu s otázkou, či už pracuje na príprave aplikácie. Finančná správa neodpovedala, s otázkami nás odkázala na ministerstvo financií.
V súčasnosti však už daniari testujú novú aplikáciu ePenaženka. Tá by mala prioritne slúžiť každému spotrebiteľovi, aby si v nej mohol evidovať bločky zo svojich nákupov. Mal by ich tak k dispozícii na jednom mieste, ak by sa napríklad rozhodol tovar reklamovať. Finančná správa by zase mohla mať ďalší kontrolný nástroj na používanie elektronických registračných pokladníc. Súčasťou tejto aplikácie by mala byť aj nová funkcionalita na evidovanie bločkov za tovary a služby, z ktorých by finančná správa časť platieb vracala daňovníkom.
Náklady podnikateľov budú vyššie
Poslanecký návrh išiel 21. októbra do pripomienkového konania, hlasovať sa o ňom má už vo štvrtok. Podnikatelia si myslia, že by mal byť stiahnutý z rokovania parlamentu a predložený do riadneho legislatívneho procesu, ktorý umožní vyhodnotiť jeho dosah na ekonomiku aj spoločnosť, vrátane vplyvu na podnikateľské prostredie.
„Znižovanie daňovej medzery, teda cieľ, ktorý poslanecký návrh zákona sleduje, sa dá predsa dosiahnuť aj iným spôsobom. Pri riešení určitej problematiky by sa malo zlepšenie dosiahnuť bez toho, aby sa neprimerane a neopodstatnene zasahovalo do iných oblastí spoločenského a podnikateľského života,“ hovorí prezidentka Zväzu obchodu SR Nadežda Machútová.
Podľa nej je na škodu veci, že v návrhu novely chýba seriózna analýza a stratégia, čo v tomto prípade podčiarkuje ako dôvodová správa, tak aj doložka vybraných vplyvov. V novele sa pritom uvádza, že zmena nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie a podnikateľov.
„Toto nie je pravda. Určite budú zvýšené požiadavky na technické vybavenie elektronických registračných pokladníc, aby bola zabezpečená úprava v súvislosti s označením tovarov a služieb,“ pripomína Machútová.
Zdôrazňuje, že v prípade schválenia návrhu by došlo k neúmernému administratívnemu a finančnému zaťaženiu podnikateľov, čo v súčasnej náročnej krízovej situácii len sťaží ich hospodárenie. A v konečnom dôsledku vznikne ďalší tlak na spotrebiteľské ceny.
Zásadný nesúhlas s návrhom vyjadril Slovenský živnostenský zväz, ktorý žiada o zastavenie legislatívneho procesu. Zástupcovia živnostníkov kritizujú negatívne vplyvy na štátny rozpočet, nepáči sa im, že výšku vratky z nákupu určí vláda. „Štátna správa prenáša na občanov kontrolnú funkciu, ktorá patrí do kompetencie štátnych orgánov a štát navyše prejavuje ochotu občanom za túto kontrolu platiť. Na posúdenie kladieme otázku, či takto získané finančné prostriedky nepredstavujú pre občanov zdaniteľný príjem, nakoľko ide o odplatu za výkon kontrolnej činnosti,“ zareagovala generálna sekretárka zväzu Miriam Bellušová.
Zväz má obavu o dodržiavaní zákona o ochrane osobných údajov, nakoľko žiadateľ bude vo svojej žiadosti v aplikácii uvádzať osobné údaje, číslo bankového účtu, údaje o svojom nákupnom správaní a o svojom pohybe. Návrh novely zákona podľa zväzu znevýhodňuje občanov, ktorí nemajú dostatočné digitálne znalosti alebo nevlastnia inteligentný telefón s pripojením na internet, aby mohli bločky registrovať.  K príspevku z nákupu sa tak nedostanú najmä dôchodcovia, sociálne znevýhodnení občania, dlhodobo nezamestnaní.
Pre podnikateľov, ktorí nevyužívajú virtuálnu pokladnicu, bude zmena znamenať finančnú a administratívnu záťaž, keďže budú musieť upraviť elektronický systém e-kasy.
Z rokovania parlamentu návrh navrhla stiahnuť Národná banka Slovenska. Odôvodnila to tým, že „návrhom zákona sa nastavenie daňovej politiky štátu výrazným spôsobom presúva z pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky na vládu, ktorá však nemá žiadne limity v určovaní rozsahu finančného príspevku, čo zároveň môže viesť k výrazným dopadom na verejné financie a ich udržateľnosť.“
Dankovčina a atómovka v jednom
Na poslanecký návrh upozornil poslanec Marián Viskupič z SaS. Návrh Matoviča označil za „dankovčinu“ a „novú atómovú bombu“ Igora Matoviča.
„Toto riešenie ťažko skúšanému gastru pomôže minimálne,“ zhodnotil. Gastru by podľa neho pomohlo zníženie DPH na 10 percent.
Viskupič pripomenul, že niekdajší predseda parlamentu a SNS Andrej Danko bol známy tým, že mal spriaznených podnikateľov v kúpeľníctve, „a nech sa dialo, čo sa dialo, tak v každom zákone sa objavilo nejaké zvýhodnenie pre kúpeľníctvo“. Tieto návrhy podľa Viskupiča krivili podnikateľské prostredie a ukazujú, akým smerom by sa pomoc štátu ťažko skúšaným odvetviam nemala uberať.
Vratky z platieb z nákupov tovarov a služieb prirovnal k bločkovej lotérii. Pár najaktívnejších ľudí to robilo tak, že zaregistrovali polovicu všetkých bločkov. A potom, samozrejme, aj niečo vyhrali. Pre štát však bločková lotéria znamenala len výdavky a znížiť daňovú medzeru nepomohla.
Viskupič poznamenal, že strana SaS je proti návrhu, a ak ho poslanci z rokovania nestiahnu, strana je pripravená hlasovanie o ňom v parlamente blokovať.

Zdroj:  [26.10.2022; dennikn.sk; Ekonomika; 13:38; Zuzana Kolárová]
Ilustračné foto – TASR