Klietkový chov nosníc

Únia hydinárov Slovenska upozorňuje, že slovenskí výrobcovia vajec cítia veľký tlak zahraničných obchodných reťazcov a ochranárskych združení na zvyšovanie predaja vajec z podstielkových chovov namiesto vajec z klietkového chovu.

Juraj Jedinák, moderátor: "Únia hydinárov Slovenska upozorňuje, že slovenskí výrobcovia vajec cítia veľký tlak zahraničných obchodných reťazcov a ochranárskych združení na zvyšovanie predaja vajec z podstielkových chovov namiesto vajec z klietkového chovu. Zahraničné obchodné reťazce už avizovali, že od roku 2025 nebudú predávať vajcia z klietkového chovu. Dôvodom má byť aj ďalšia zmena klietkového systému. Viac povie Tobiáš Petra."

Tobiáš Petra, redaktor: "Od roku 2012 je v únii zakázaný klasický klietkový chov sliepok. Táto legislatíva mala zlepšiť životné podmienky nosníc. Slovenskí hydinári investovali odvtedy do zmeny systému klietkového chovu na iné spôsoby množstvo peňazí. Chovatelia nosníc preto považujú ďalšie zmeny za nezmysel, ktorý výrazne predraží produkciu vajec na Slovensku. Na Slovensku je v klietkach takmer 90 % nosníc. V Nemecku je to napríklad už len okolo 10 %. Zástupca hydinárov Ladislav Birčák hovorí, že rozdiel medzi klietkovým a podstielkovým chovom je minimálny a aj oni považujú tlak zahraničných obchodníkov za neopodstatnený. Prezident Zväzu obchodu Martin Katriak neeviduje zvýšený dopyt po predaji vajec z podstielkového chovu, naopak zdôvodnil, že do budúcna chcú dať prednosť predaju slovenských vajec. Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2019 by však 54 % Slovákov postavilo klietkový chov mimo zákon a 50 % je pripravených priplatiť si. Zmena systému chovu by však stála 47 miliónov eur, ktoré pri súčasnom vývoji cien za posledných 8 rokov nemá hydinársky sektor k dispozícii. Nateraz je to odo mňa všetko, odovzdávam slovo do štúdia."

Zdroj: [06.12.2019; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12:00; Tobiáš Petra / Juraj Jedinák]