Kážu darovať povinne

Cestoviny, strukoviny, či konzervy by mali obchodné reťazce povinne darovať charitám. Chce im to prikázať vládna SNS. A kto nedaruje, hrozí mu pokuta.  

Patrik Švajda, moderátor:
“Cestoviny, strukoviny, či konzervy by mali obchodné reťazce povinne darovať charitám. Chce im to prikázať vládna SNS. A kto nedaruje, hrozí mu pokuta.”
Lenka Vavrinčíková, moderátorka:
“Podľa národniarov sa totiž vo veľkom vyhadzujú potraviny, ktoré sú stále jedlé. Predajcovia tvrdia, že to robia a takáto novela je vraj nezmysel.”
Zuzana Fečová, redaktorka:
"Ak čerstvým výrobkom mliečnym či mäsovým uplynie dátum spotreby, konzumovať sa už nemôžu a reťazce ich vyhadzujú. Iné je to ale s trvanlivými potravinami. Tie majú na obale uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Na pultoch sa po dátume objaviť nesmú, avšak podľa testov aj 3 mesiace po uplynutí tejto lehoty sú bezpečné a jedlé."
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva (SNS):
"Potravinový odpad na Slovensku tvorí 40 %, v niektorých krajinách až 60 %. Ja si myslím, že vyhadzovať potraviny, ktoré sú ešte schopné, napríklad sú to suché potraviny, ktoré boli dobre skladované, nie je dôvod, aby sme ich neposúvali ďalej."
Zuzana Fečová:
“Národniari by chceli obchodným reťazcom prikázať, aby od Nového roka takéto potraviny povinne darovali charitám. Obchodníci tvrdia, že to robia už dnes. Problém s výrobkami po minimálnej trvanlivosti majú však iný.”
Pavol Konštiak, I. viceprezident Zväzu obchodu SR:
“Keď bežný zákazník kúpi takýto tovar, obchodník je potrestaný pokutou 1 – 5 miliónov EUR. Na druhej strane ho môžeme darovať ľuďom, ktorí sú v núdzi. Je to podľa mňa nezmysel.”
Martin Krajčovič, Slovenská asociácia moderného obchodu (telefonát):
“To, že poslanci navrhujú povinné darovanie produktov po dátume minimálnej trvanlivosti je podľa mňa dôkazom, že aj oni sú presvedčení, že tieto potraviny sú bezpečné, preto pre zefektívnenie darovacieho procesu by sme ocenili, keby sa na tieto produkty nevzťahovali miliónové pokuty.”
Zuzana Fečová:
“Lenže pokuty by mali podľa návrhu novely hroziť predajcom aj vtedy, ak takéto potraviny charitám nedarujú, a to až do výšky 100 tisíc EUR.”
Gabriela Matečná:
“My sme tú možnosť dali, aby sa naozaj takéto potraviny dostávali k ľuďom, ktorí sú napríklad v núdzi, ale keď to nejde a stále to množstvo potravinového odpadu je také veľké, tak asi iná možnosť nie je.”
Zuzana Fečová:

“Novelu zákona o potravinách bude parlament riešiť už na októbrovej schôdzi. Zuzana Fečová, televízia Markíza.”

Zdroj: [05.10.2019; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Zuzana Fečová / Patrik Švajda;Lenka Vavrinčíková]