Infikované osoby majú povolené ísť na nákup, Zväz obchodu sa búri: Môžu rozsievať nákazu

Možnosť, aby ľudia infikovaní novým koronavírusom mohli nakupovať v obchode, by sa mala zrušiť.
Možnosť, aby ľudia infikovaní novým koronavírusom mohli nakupovať v obchode, by sa mala zrušiť.
Uviedol to pre TASR Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR. “Ide o vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR z 27. decembra 2020, ktorou sa povoľuje osobám pozitívnym na ochorenie COVID-19 opustiť izoláciu s cieľom nákupu potravín a iných nevyhnutných potrieb,” priblížil.
Spresnil, že podobná úprava, uvoľnenie režimu, platí aj pre tzv. krízový manažment, teda prezidentku, ministrov vlády, poslancov a podobne. Táto úprava sa však podľa neho nedá porovnať s úpravou týkajúcou sa obchodov.
Politici sa podľa Katriaka totiž môžu (pri rokovaní) “obaliť do igelitu” a takto individuálne čeliť prípadnému šíreniu nákazy. “To však v obchode nie je možné a osoba nakazená novým koronavírusom po ceste do obchodu a späť, ale hlavne v predajni, môže rozsievať nákazu geometrickým radom,” podčiarkol.
To, že ide o možné trestné činy všeobecného ohrozenia alebo šírenia nákazy je skoro evidentné. Nás však zaujíma hlavne tá skutočnosť, že týmto spôsobom sa môže nákaza takmer nekontrolovane šíriť. V tomto smere oslovujeme ministra zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR so žiadosťou o zrušenie tej časti vyhlášky, ktorá umožňuje nositeľom nákazy ísť do obchodu a byť v obchode,” dodal prezident ZO SR.

Zdroj: [29.12.2020; cas.sk; Čas.sk; 11:06; TASR]
Foto: Vianočné nákupy v časoch pandémie (ilustračné foto). Zdroj: iStockphoto