Dôchodcovia svoje hodiny nevyužívajú

Pravidlá vyprázdnili predajne, seniori nakupujú celý deň.
Pravidlá vyprázdnili predajne, seniori nakupujú celý deň
Od deviatej do jedenástej hodiny sú predajne často prázdne.
BRATISLAVA. V utorok krátko po deviatej hodine ráno sa cez podchod na Hodžovom námestí v centre Bratislavy ponáhľajú ľudia do práce. Ak si chcú kúpiť niečo na zahryznutie, príležitosť majú aj v malých potravinách siete Delia. Na dverách síce visí oznam, že hodiny medzi deviatou a jedenástou sú vyhradené pre nakupujúcich starších ako 65 rokov, ale mladý pár vchádza dovnútra. Predavačka neprotestuje. Zákazníci si vyberú pečivo, zaplatia a odchádzajú, hoci by tam vôbec nemali byť. V Bille na Námestí SNP pri dverách sedí mladý muž v bombere, ktorý si ťuká do telefónu. Keď vstúpi do predajne tridsiatnička, slušne ju napomenie, že teraz nakupovať nemôže. Podobne aj v Tescu na Kamennom námestí esbeskár upozorňuje mladších návštevníkov. V bývalom Priore sa v utorok zdá, že seniorské hodiny majú zmysel. Na chodbách je mnoho dôchodcov. Nedá sa to povedať o biznis centre Twin City, kde sa zjaví senior málokedy. Potraviny Malina to tam vyriešili tak, že počas vyhradených hodín fungujú „cez okienko“. Presnejšie povedané – cez dvere, v ktorých stojí predavačka, pýta sa zákazníkov čo si prajú, vymenúva príchute, behá po tovar a nosí peniaze pokladníčke. „Dôchodcovia väčšinou nechodia, ale musíme to takto robiť,“ hovorí. V ďalších potravinách i predajni drogérie, ktoré sú súčasťou komplexu, je úplne prázdno.
Osoh je otázny
Seniorské hodiny štát zaviedol, aby dôchodcovia ako najohrozenejšia skupina počas epidémie koronavírusu mohli nakupovať bezpečnejšie. Na začiatku prvej vlny platili od deviatej do dvanástej hodiny počas pracovného týždňa i soboty. Od polovice októbra sú to len dve hodiny počas pracovných dní v potravinách a drogériách. Obchodníci už od začiatku upozorňujú, že ide o neefektívny nástroj. Seniori chodia na nákupy aj mimo vyhradených hodín a ostatní zákazníci po ich uplynutí plnia predajne viac. „Pre malé predajne je to absolútne nelogický krok,“ vysvetľuje konateľ Delia Jozef Berko. Pre obmedzenie počtu zákazníkov na plochu predajne sa do niektorých obchodov tejto značky zmestia aj tak iba dvaja alebo traja návštevníci. Do predajní na sídliskách síce chodia aj seniori, ale obchody v biznis centrách alebo na letisku veľmi nenavštevujú. Berko tvrdí, že prevádzky majú inštrukcie, koho môžu púšťať dnu počas vyhradených hodín. A keď sa aj stalo, že personál dovolil nakúpiť mladším zákazníkom, určite podľa neho nebol v predajni senior. „Akoby sme predávali vzduch,“ hovorí o seniorských hodinách konateľ siete DM Martin Podhradský. V predajniach im počas vyhradených hodín klesajú obraty zhruba o 80 percent. Paradoxné situácie nastávajú v prevádzkach, ktoré sú v nákupných centrách. Väčšina obchodov môže byť otvorená bez obmedzení, ale v potravinách a drogériách sú seniorské hodiny. Šéf siete Yeme Peter Varmuža nedávno opísal, že cez týždeň to v predajniach zvyčajne vyzerá tak, že majú nával pred seniorskými hodinami i po nich, ale počas vyhradeného času sú v predajni možno traja-štyria ľudia. Slovenská aliancia moderného obchodu už začiatkom jesene upozornila, že seniorské hodiny sa ukázali počas prvej vlny ako kontraproduktívne. „Dlhodobo upozorňujeme, že seniori potraviny a drogériu nakupujú na jednom mieste, preto zavádzať seniorské hodiny samostatne aj pre drogérie je úplne nelogické a neodôvodnené.“
Situácia je stále vážna
Osobitná úprava hodín pre seniorov nie je potrebná ani podľa prezidenta Zväzu obchodu Martina Katriaka. Hodiny navyše nie sú zvolené šťastne, pretože seniori zvyčajne nakupujú okolo ôsmej hodiny ráno. „Podľa našich skúseností z predchádzajúcej vlny pandémie boli obchody od desiatej hodiny prázdne,“ povedal pre TASR Katriak. Úrad verejného zdravotníctva trvá na tom, že epidemiologická situácia je stále vážna a vyhradený čas zvolili podľa toho, že seniori sa do deviatej pri ceste na nákup alebo v obchodoch stretávajú s ľuďmi idúcimi do práce. „V tomto čase je mobilita vyššia, čo predstavuje riziko,“ povedala hovorkyňa úradu Dáša Račková. Pri hornej hranici podľa nej zohľadnili to, aby v ostatných nákupných hodinách nedochádzalo k neprimeranej koncentrácii osôb pod 65 rokov, najmä počas obedných prestávok v pracovných dňoch. „Epidemiológovia i Ústredný krízový štáb pravidelne vyhodnocujú epidemiologickú situáciu,“ dodáva Račková. Opatrenia môžu podľa vývoja prehodnotiť. Tatiana Kapitánová
Pre malé predajne je to absolútne nelogický krok.
Jozef Berko, konateľ siete Delia

Zdroj: [08.12.2020; Sme; Spravodajstvo; s. 5; Tatiana Kapitánová]
Foto_zdroj: TASR