Daniari pre eKasu už pokutovali stovky firiem

Finančná správa sankcionuje tých podnikateľov, ktorí nezažiadali o kód na prihlásenie sa do systému. Zatiaľ vyzbierala 53-tisíc eur.
Finančná správa sankcionuje tých podnikateľov, ktorí nezažiadali o kód na prihlásenie sa do systému. Zatiaľ vyzbierala 53-tisíc eur.
Bratislava – Pôvodne to malo byť takto: od júla tohto roka sa mali všetky registračné pokladnice na celom Slovensku napojiť na eKasu. Vďaka nej daniari uvidia, koľko daní majú firmy odviesť štátu. Keďže sa však pred letom do systému zapojilo málo firiem, štát termín ostrého štartu eKasy posunul na jeseň. Ak sa však podnikatelia chceli vyhnúť pokutám, museli Finančnú správu požiadať o kód, vďaka ktorému sa do systému napoja. Už začiatkom júla daniari videli, že 30-tisíc pokladníc tento kód nemá. Podnikateľom preto začali rozdávať pokuty.
Nízke pokuty
Doteraz takto pokutovali stovky firiem a vyzbierali od nich 53-tisíc eur, informovala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová. „Naším primárnym cieľom nie je pokutovať, ale snažíme sa kontrolami upozorňovať na nové povinnosti a docieliť, aby o kód eKasa požiadali všetci, ktorí oň požiadať mali, a pripojili sa k systému eKasa čo najskôr,“ povedala Skokanová. Firmám sa pritom daniari snažia dávať skôr nižšie pokuty. Najnižšie sankcie môžu udeliť vo výške 300 eur, najvyššie až do 20-tisíc. Podľa prezidentky účtovnej asociácie Jaroslavy Lukačovičovej sú medzi hriešnikmi najmä malé podniky. Skôr ako o úmyselné ignorovanie zákona si však myslí, že išlo o nepochopenie novely. „Podnikatelia nepochopili, že sa odkladajú de facto len pokuty.“ Na druhej strane veľké obchodné reťazce, ako sú napríklad Tesco či Billa, si svoje povinnosti splnili, odkázal predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič. Aliancia pritom združuje obchodníkov, pre ktorých bolo zavádzanie eKasy spomedzi všetkých firiem najtvrdším orieškom majú totiž po celom Slovensku tisíce pokladníc.
Mrznutie a iné problémy
Aj keď sa ostrý štart eKasy odsunul na september, spustenie sprevádza viacero problémov. Príklad: zákazník chce platiť v obchode kartou, no terminál nahlási chybu a pokladnica odmieta komunikovať so systémom. Alebo: niekedy sa nedá na Finančnú správu napojiť vôbec. Presne takéto prípady opísali viacerí podnikatelia, ktorých HN v polovici júla kontaktovali, aby zistili, aké sú ich skúsenosti s nabiehaním na novinku. „Viaceré úpravy majú svoje muchy a problémy a toto treba vychytať,“ povedal prezident Zväzu obchodu Martin Katriak. Systém bol podľa neho spočiatku dosť chybový, no postupne došlo k zlepšeniu. Mnohé firmy sa tiež sťažovali na to, že v dôsledku pripojenia na eKasu musia zákazníci dlhšie čakať na vytlačenie účtenky. Podľa daniarov však treba príčinu problémov hľadať vo výrobcoch pokladníc, nie vo Finančnej správe. „S eKasou sa vysporiadali rôzne. Niektorí vyvinuli zariadenie, ktoré po pripojení na systém eKasa vydáva pokladničné doklady rýchlo, iní výrobcovia prišli s riešením, ktorého výsledkom je pomalšia tlač dokladov,“ povedala Skokanová.
Viac peňazí do rozpočtu
eKasa je najväčšia reforma Finančnej správy od zavedenia registračných pokladníc z 90. rokov. Očakáva sa, že vďaka nej sa zníži daňová medzera na dani z pridanej hodnoty pri hotelieroch, reštauráciách, maloobchode a službách o 15 percent. Daňová medzera je rozdiel medzi tým, koľko by štát mohol potenciálne vybrať na dani, a tým, koľko na nej reálne dostáva. Maloobchod, ubytovacie a stravovacie služby pritom patria medzi odvetvia, kde uteká štátu najviac financií. Podľa posledných dostupných dát z roku 2015 uniklo na dépeháčke viac ako pol miliardy eur. Vďaka novinke by mal štát len v budúcom roku vyzbierať do štátnej kasy o 120 miliónov eur navyše.
215-TISÍC registračných pokladníc je dnes napojených na eKasu.
120 MILIÓNOV EUR – o toľko peňazí viac by mal štát vyzbierať vďaka eKase.
300 EUR je minimálna pokuta, ktorú daniari dajú firme, ktorá nepožiadala o kód potrebný na prihlásenie do systému.

Zdroj: [08.08.2019; Hospodárske noviny; TÉMA DŇA; s. 3; Stanislava Lupová]
Foto: Minister financií Ladislav Kamenický (vľavo) v polovici júna oznámil, že ostrý štart eKasy sa posúva o tri mesiace. Na snímke s prezidentkou Finančnej správy Lenkou Wittenbergerovou.