Obchodníci sa nebránia zatvoriť obchody v nedeľu

V obchodoch chýbajú ľudia, zatvorené obchody by to sčasti vyriešili. Ale nech je zákaz plošný a nik mu neunikne, varujú nadnárodné reťazce.  

V obchodoch chýbajú ľudia, zatvorené obchody by to sčasti vyriešili. Ale nech je zákaz plošný a nik mu neunikne, varujú nadnárodné reťazce.
BRATISLAVA. Je to už viac ako rok, čo sú počas sviatkov u nás zatvorené obchody. Naposledy to bolo vo štvrtok na sviatok sv. Cyrila a Metoda. A aj napriek tomu, že sa táto zmena pôvodne mnohým nepozdávala, zdá sa, že si na ňu Slováci už zvykli. Približne 80 percent Slovákov so zatvorením obchodov súhlasí. S voľnom počas vianočných a veľkonočných sviatkov sa súhlas šplhá dokonca až k 90 percentám. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus (na vzorke 1012 ľudí) pre Univerzitu Komenského, Ekonomickú univerzitu a SAV.
Rokujú aj o zákaze
Prieskum však ukázal aj ďalší zaujímavý fakt – približne dve tretiny ľudí by podľa neho nemuseli mať problém ani s tým, ak by sa zákaz predaja rozšíril aj na všetky nedele v roku. Až 35,9 percenta ľudí tvrdí, že s tým rozhodne súhlasí. Ďalších 32 percent ľudí odpovedalo, že s tým skôr súhlasí. To, že by sa obmedzenie predaja rozšírilo aj na siedmy deň v týždni, nie je nereálne. Rokujú o tom v súčasnosti odborári so Zväzom obchodu SR, ktorý združuje slovenské reťazce (nie nadnárodné ako Lidl, Kaufland a pod.). Diskutujú aj o tom, či by sa mali obchody zatvárať každú alebo až každú druhú nedeľu, ako to je vraj v Nemecku. „Snažíme sa tak zladiť rodinný a pracovný život. Okrem toho, obchody neposkytujú také služby, ktorých absencia by ohrozovala život,“ zdôvodňuje hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová. Zatváranie obchodov v nedeľu by mohlo čiastočne vyriešiť aj veľký problém obchodníkov s nedostatkom zamestnancov. V marci slovenské reťazce (napríklad COOP, CBA či Labaš) poukázali na to, že majú až 2700 neobsadených pracovných miest. „Myslím, že počet voľných miest môže byť ešte vyšší. Vzniká nám tu akútny problém najmä na dedinách,“ povedal v tom čase šéf zväzu Martin Katriak. Nedeľný predaj od začiatku tohto roka ukončilo už 25 supermarketov, ktoré spadajú pod COOP Jednota Trnava. Reťazec sa tak rozhodol pre zvýšenie nákladov (vyššia minimálna mzda či budúci rast príplatkov), ako aj pre nedostatok pracovnej sily. Myšlienke sa však nebránia ani veľké nadnárodné reťazce. „Sme otvorení diskusii na tému zákazu maloobchodného predaja počas nedieľ za predpokladu, že by takéto opatrenie malo plošnú platnosť bez ohľadu na formát a veľkosť predajne,“ hovorí Katarína Fašiangová zo Slovenskej aliancie obchodu, ktorá združuje napríklad Tesco, Kaufland, Billu či Lidl. Dodáva, že zákazu predaja cez sviatky sa už prispôsobili a zvykajú si naň už aj zákazníci.
Je to o slobode či o rodine?
Samotné ministerstvo práce však momentálne túto tému nerieši. Podľa hovorcu Michala Stušku je na takúto veľkú zmenu potrebná širšia spoločenská, ako aj politická dohoda. Strana Most-Híd tvrdí, že sa témou momentálne nezaoberá. Ďalšie koaličné strany na otázku do uzávierky neodpovedali. Ostatné parlamentné strany sú v odpovedi na otázku nejednotné. Opozičná strana SaS by návrh nepodporila. „Keď štát prikazuje, aby boli obchody zatvorené, znamená to menej slobody pre ľudí. Ľudia si najlepšie sami vyberú, či chcú byť v prírode, v kine, alebo v obchode. Okrem toho, prečo nechránime aj čašníkov alebo pumpárky?“ hovorí poslankyňa parlamentu Jana Kiššová. Naopak, zatvorenie prevádzok v nedeľu dlhodobo presadzuje strana Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Argumentujú dátami Eurostatu, podľa ktorého zo všetkých krajín EÚ v nedeľu najviac pracujú práve slovenskí zamestnanci. Do parlamentu už strana predložila k tejto téme dva návrhy, oba neprešli. Boris Kollár zo Sme rodina zase poukazuje na mzdy, za ktoré predavačky cez víkendy pracujú. V minulom roku sa podľa Štatistického úradu priemerný zárobok pohyboval na úrovni 677 eur v hrubom. Michaela Štalmach Kušnírová

Zdroj: [09.07.2018; Sme; Spravodajstvo; s. 4; Michaela Štalmach Kušnírová]