Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR bol hosťom relácie Braňa Závodského v rádiu EXPRES

Martin Katriak bol hosťom relácie Braňa Závodského v rádiu EXPRES

Branislav Závodský, moderátor:
„Prvýkrát od Vianoc sa majú od najbližšieho pondelka na Slovensku opäť otvoriť obchody, služby či hotely. Aspoň to hovorí COVID automat. Celkom jasné to ale ešte stále nie je, pretože pandemická komisia, aj vláda až do piatku rokujú o detailoch celého otvárania. Ako sú na to nachystaní obchodníci a hoteliéri? Čo všetko a za akých podmienok sa vôbec chystajú otvoriť? V akom stave je obchod a cestovný ruch po roku pandémie koronavírusu a zavretom biznise? O tom všetkom sa budeme baviť v dnešnej relácii jednak so šéfom Zväzu obchodu, no a neskôr, v druhej polovici našej dnešnej debaty privítame aj prezidenta Zväzu cestovného ruchu a šéfa asociácie hotelov a reštaurácií Mareka Harbuľáka. V prvom rade ale vítam do dnešnej našej debaty Martina Katriaka, prezidenta Zväzu obchodu Slovenskej republiky. Pán Katriak, príjemný dobrý deň.“
Martina Katriaka, prezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky, (telefonát):.
„Pekný deň vám prajem, pán redaktor.“
Branislav Závodský:
„Veľmi pekne ďakujem, že ste tu s nami, pán Katriak, no tak samozrejme, takisto ako vy, ako aj vaši kolegovia, zástupcovia obchodu viackrát volali po tom, aby sa to teda trošku pouvoľňovalo a pootváralo. Čo teda, pán Katriak, aktuálne hovoríte na tie správy, že od pondelka by mali platiť nové pravidlá COVID automatu, ktoré tie opatrenia uvoľnia, a pre váš sektor to samozrejme znamená takisto uvoľnenie a istá časť otvárania tých jednotlivých podnikov. Čo na to hovoríte?“
Martin Katriak:
„No. v tejto dobe predovšetkým hľadíme na túto záležitosť s istou nádejou, ale aj s istou rezervou. S rezervou z toho dôvodu, že autority už zopár razy prehlásili v médiách, že budú vykonané také, alebo onaké opatrenia, podčiarkujem, týkajúce sa obchodu, a potom sme zistili, že to, čo povedali v médiách, nie je celkom tak, ako to oni povedali, že ten termín nie je tak, ako sľúbili, a navyše, keď už aj prišlo k tomu, čo povedali, tak prišlo k tomu tak, že uznesenie vlády bolo prijaté, ja si vymyslím, v piatok, a Úrad verejného zdravotníctva vydal k tomu vyhlášku, a malo to platiť od pondelka, ráno, od 6. hodiny, a my sme vtedy nevedeli na to primerane zareagovať. Čiže áno, my vítame, nie prvý raz, my vítame túto aktivitu autorít, ale boli by sme radi, keby tie podmienky a poriadku, ktoré majú, dajme tomu, platiť od 19. apríla, aby boli jasné už dneska, alebo zajtra, aby sme sa vedeli pripraviť.“
Branislav Závodský:
„No, absolútne rozumiem tomu, čo hovoríte, ale zdá sa. že to bude opäť trošku problém, pretože tak, ako spomenul, aj včera sme mali v relácii vicepremiérku Remišovú, a keď som sa na to pýtal, tak odpovedala presne takto, dnes pokračujú tie rokovania a v piatok by mala ešte mimoriadne zasadnúť vláda. A presne tak ako vy, pán prezident Katriak, hovoríte o Úrade verejného zdravotníctva, ktorý následne potom píše tie vyhlášky, podľa ktorých už sa jednotlivé sektory, aj občania správajú, no tak, ja neviem, asi ich začne písať, alebo upresňovať teda asi až po tom piatkovom rokovaní vlády.“
Martin Katriak:
„No skorej to nemôžu, pretože musia mať podklad uznesenie vlády, a ja nechcem sa právničiť, pretože to nie je záležitosť právna, ale toto je záležitosť sociálna, spoločenská, ale, prosím vás pekne, prečo nemôžu byť tieto opatrenia prijaté v príslušnej chvíli, keď už vieme všetci, o čo ide, a prečo nemôžu byť jasné,. a prečo, prosím vás pekne, nemôžu prijaté včas, aby my sme mohli naštartovať, dajme tomu, ten pondelok o 8. hodine, alebo o 6. hodine ráno. Ja vám poviem napríklad, pán reaktor, že pokiaľ bude platiť zákaz vychádzok od 20. hodiny, tak máme problém, alebo problematika, ako doriešiť otváracie a zatváracie hodiny.“
Branislav Závodský:
„Pre zásobovania, alebo….?“
Martin Katriak:
„Nielen pre zásobovanie , tam to je proste, tam je to jeden reťazec, samozrejme zásobovanie, samozrejme Zákonník práce, samozrejme technické problematiky, dajme tomu nákupných galérií, pretože tých 15 metrov, o ktorých sa hovorí, my nevieme, že či to bude platiť na prevádzku, alebo či to bude platiť, dajme to v nákupnej galérii vôbec, čiže to sú… a pozor, ono nie, že to bude platiť, ono, pán redaktor, to treba zabezpečiť, ono to treba zabezpečiť, a to nie je jednoduché, pretože treba zabezpečiť to, aby bol príslušný počet zamestnancov, aby boli príslušné hygienické a bezpečnostné opatrenia, nehovorím o tom, že čo to bude stáť, ale hovorím, že to bude treba technicky zabezpečiť.“
Branislav Závodský:
„Ja tomu rozumiem…“
Martin Katriak:
„Čiže my oslovujeme, ale, pán redaktor, to nie je prvý raz, my oslovujeme autority, ďakujeme pekne, urobte to, ale, prosím vás pekne, urobte to tak, aby sme to dokázali zrealizovať.“
Branislav Závodský:
„Áno, áno, no…“
Martin Katriak:
„Čiže my oslovujeme, ale, pán redaktor, to nie je prvý raz, my oslovujeme autority, ďakujeme pekne, urobte to, ale, prosím vás pekne, urobte to tak, aby sme to dokázali zrealizovať. Takže asi toto je, ale pozor, to nie je jediný problém, tam tých problémov je viacero, o nich nechcem viac nejako hovoriť, aby to neznelo ako výhovorka, pretože práve naopak…“
Branislav Závodský:
„No tak aspoň naznačte, aby sme boli tak ako v obraze.“
Martin Katriak:
„Obchodníci sa tešia, že konečne budú otvorené okrem tých troch, čo boli dlhodobo otvorené – potraviny, lekárne…“
Branislav Závodský:
„Drogérie.“
Martin Katriak:
„… drogérie, že budú otvorené aj nepotravinárske predajne, že padne nezmyselný, a to veríme, ale to nikde nie je povedané, padne nezmyselný zákaz predaja životne nevyhnutných potrieb v predajniach potravín, pretože nikto nevie, že čo sú to životne nevyhnuté potreby, pre niekoho sú to žiarovky, pre niekoho sú to, s prepáčením, spodné prádlo, pre niekoho sú to, prosím , baterky, pre niekoho sú to zošity pre detičky do škôl…“
Branislav Závodský:
„Áno, to sedí.“
Martin Katriak:
„.. čiže toto máme teraz zakázané, my sme síce vydali k tomu jedno odporúčanie, ale proste nebolo to od autorít, bolo to zo Zväzu obchodu takéto niečo vydané, ako sa s týmto vyrovnajú? Ako sa vyrovnajú napríklad s problematikou u seniorov? Viete, to je záležitosť, ktorá je veľmi háklivá, my chápeme opatrenia, ktoré autority prijímajú v tejto súvislosti, snažíme sa im rozumieť, ale s nami to nikto nekonzultoval.“
Branislav Závodský:
„Áno, súhlasím, aj tá tlačovka v utorok, teda predsedu vlády, ministra financií a ministra zdravotníctva, kde oznámili v princípe len to, čo automaticky vychádza z COVIDu, to, o čom hovoril minister financií, čiže ono by sme to vedeli tak či tak, ale fakt je, že chýbajú tieto detaily, vy ste to teraz aj celkom farbisto popísali, pán prezident, čiže na mieste je tá otázka, tým, že ste v takejto neistote právnej, aj teda vlastne fyzicky, že čo ako robiť, tak povedzte, ako sa vlastne na to tie jednotlivé vaše sektory v obchode vôbec chystajú, na ten pondelok?“
Martin Katriak:
„No, pozrite sa, my obchodníci, ktorí sú obyčajne ľudia druhej kategórie, tak sa k nám správajú autority až na výnimky, snáď ani prezidentka nás v novoročnom prejave pochválila, že sme zniesli tieto nepríjemné a zlé časy, tak ale sú tu potom obchodníci, ktorí predávajú nepotravinársky tovar. Zoberte si, pán redaktor, napríklad, lebo tých je kopec, zoberte si napríklad, tí, čo predávajú odevy. Oni mali zásoby na zimnú sezónu, dneska už je apríl, už tá zimná sezóna je za nami, čiže oni musia, a verím, že to už aj vyčistili, ale musia tam dať tovar, ktorý bude primeraný sezóne. Čiže to bude nejakú minútu trvať. Keď nám to oznámia, príde vyhláška hlavného hygienika niekedy v nedeľu, tak proste iste niektoré obchody, aj keby sme to veľmi radi chceli, otvorené v pondelok nebudú. Ďalší problém je ten, alebo pardon, ďalší, ja nechcem hovoriť o problémoch, lebo sa tešíme, že takéto niečo…“
Branislav Závodský:
„No ale zas realita je taká, čiže teba o nej rozprávať.“
Martin Katriak:
„Problematika je taká, že v médiách, lebo my sa z médií dozvedáme, samozrejme rokujeme aj na Úrade verejného zdravotníctva, ale ten je odkázaný na politické rozhodnutie vlády, v médiách sa hovorí o tom, že bude povinný test. Aký povinný test? Čo budeme mať kontrolu do predajne preukazovať ľudia, aby… či majú testovanie, alebo nie? To sme ani doteraz nerobili, lebo sme to robiť nevedeli. Ale toto má súvislosť, pán redaktor, s problematikou zákazu vychádzok. Takže je tuná kopec, kopec neznámych…“
Branislav Závodský:
„Ak sa bavíte o tom takto, že, lebo zažili sme samozrejme pri vstupoch, aj do tých obchodných centier, aj do obchodov, že sa merala teplota. A teraz uvažujete presne nad týmto, že čo teraz, príde človek do papiernictva, a čo, pani predavačka mu povie, ukážte mobil , alebo papier nejaký, že máte sedemdňový test, alebo štrnásťdňový testy?“
Martin Katriak:
„Nemáme, pán redaktor, nemáme na to oprávnenie. Nemáme na to oprávnenie. My máme oprávnenie to, aby ten človek, ktorý ide do galérie, aby si nechal skontrolovať teplotu, a  ten kontrolór zistil, že či má…“
Branislav Závodský:
„FFP respirátor na sebe, presne tak…“
Martin Katriak:
„Rúško, presne tak, toto vieme urobiť, ale my už nevieme povedať, ukáž papier. To proste, on povie, chlapci, alebo, páni obchodníci, čo odo mňa chcete? Však? Takže toto všetko treba povedať. Ale to bude musieť byť nejaké všeobecné oprávnenie, ten núdzový stav platí do 28. apríla.“
Branislav Závodský:
„Áno, to sedí.“
Martin Katriak:
„No dobre, sedí, len v tejto súvislosti treba urobiť nejaké opatrenia, aby ľudia mohli chodiť do obchodov, aby mohli chodiť do obchodov…“
Branislav Závodský:
„Áno, pretože tam v rámci toho je zákaz vychádzania, to znamená, môžete ísť len do práce, na nákupy, ku lekárovi, atď., samozrejme, samozrejme, to sedí.“
Martin Katriak:
„Presne, toto všetko proste musí byť zohľadnené, viete, a keď ja s údivom počúvam, že popri všetkej úcte k týmto kolegom na tej pandemickej komisii, že ešte dneska rokujú a zajtra rokujú, a zajtra bude vláda, ako keby tí ľudia nepoznali kalendár, viete, to proste, vydajú politické vyhlásenie, tešte sa, Slováci, 19. apríla budete môcť ísť ku kaderníkovi, budete si môcť ísť kúpiť konečne topánky , budete si môcť konečne ísť kúpiť, ja neviem, jarný kabátik, ale my nevieme, ako a za akých podmienok. Ja opätovne, ale chcem povedať, pán redaktor, prepáčte…“
Branislav Závodský:
„Nech sa páči.“
Martin Katriak:
„Tento apel nehovoríme prvý raz, my, keď sme sa stretli s pánom bývalým premiérom , s pánmi ministrami, ktorí mali ochotu nás vypočuť, tak sme im to povedali. Niekedy nám vyšli v ústrety napríklad, pokiaľ išiel režim, minuloročný režim pre seniorov, tak nám vyšli v ústrety, ale to boli len veľmi, veľmi malé…“
Branislav Závodský:
„Takéto drobné veci. Čiže akoby sa nič nezmenilo, to hovoríte, pán prezident?“
Martin Katriak:
„Prosím?“
Branislav Závodský:
„Akoby sa nič nezmenilo v tomto…“
Martin Katriak:
„ Akoby sa nič… no nič sa nezmenilo. Niekto nás vyzve, pán redaktor, a to proste hovorím s plnou vážnosťou obchodníka, ktorý robí v obchode nejakú minútu, my sme občania, zamestnanci druhej kategórie, nehovoriac.. nechcú nás počuť, a o nič iné tam nejde, len vypočuť náš názor a rozhodnúť potom v zhode s lekárskymi a ekonomickými pravidlami, rozhodnúť.“
Branislav Závodský:
„Tak snáď zodpovední počúvajú aj túto vašu výzvu, lebo je to teda mimoriadne horúce, už len preto, že v pondelok by ste tie vaše obchody otvoriť. Inak, keď už ste to, pán prezident Katriak, spomínali, aj ten tovar, ktorý sa predával v tých obchodoch, lebo bol aj tam ten spor, tak ma zaujíma, ako ste to vnímali, ten spor o to, že malé, alebo špecializované obchody museli byť zatvorené, zatiaľ čo hypermarkety predávali aj doplnkový tovar, ten istý, ktorý nemohli predávať práve tí zatvorení obchodníci. Ako toto dopadlo, lebo tam sa hovorilo aj o nejakých žalobách.“
Martin Katriak:
„Pán redaktor, je to nešťastné rozhodnutie. Je to nešťastné rozhodnutie, ktoré by nebolo bývalo, to je pekný slovenský zvrat, nebolo by bývalo, v tom prípade, keby s nami konzultovali. Nevidím dôvod, prečo by malé obchody nemali byť už dávno otvorené. Ale museli to suplovať, s prepáčením, tieto väčšie obchody, alebo potravinárske predajne, ktoré boli otvorené, a chvalapánubohu, že boli otvorené, a že to dokázali suplovať, pretože, znova, hovorím, keď už chcem na city udierať, žiačikovia, kde si mali kúpiť zošity…“
Branislav Závodský:
„Áno, ten argument o tom, kto čo považuje za ten nutný tovar, to sedí, to sedí. Tomuto ja rozumiem.“
Martin Katriak:
„To bolo jedno nešťastné rozhodnutie, ktoré my sme museli na Zväze obchodu, aj kolegovia v… sme museli nejako zvažovať, a museli sme zabezpečiť, aby slovenskí spotrebitelia aspoň tie nevyhnutné potreby, ale my sme nevedeli, čo sú nevyhnutné potreby, my sme si to zadefinovali, a sme povedali, tak toto sú nevyhnutné potreby, a proste…“
Branislav Závodský:
„No, pozrite sa, ak sa vám prepáli nejaká predlžovačka, no tak zrazu tá nevyhnutá potreba tak, ako ste aj predtým spomínali, môže byť aj tá predlžovačka, ktorá ale zas nepatrí medzi potraviny, a už sa dostávame znovu k tej otázke. No dobre, tak rozumiem tomuto, z tohto pohľadu, keby ste to tak nejak celkovo zhodnotili ten jeden rok s krízou, pričom to najťažšie samozrejme bolo to obdobie, rovnaké obdobie, ako máme dnes, ä pred rokom, no a potom samozrejme od jesene, najmä od Vianoc až doteraz, aký je z vášho pohľadu ten účet za to celé?
Martin Katriak:
„No účet je strašný, účet je strašný, potravinárske predajne a dajme tomu drogérie, tie ako tak vládali, ale nikto sa nepozerá na to, že čo to stálo, to stálo strašné náklady, ale nemyslím, že čo to stálo, len pokiaľ ide o peniaze, ale aj pokiaľ ide o zamestnancov, my sme, opakujem znova obchodníci, sme občania druhej kategórie, nikto nám nepomohol v tých začiatkoch, pokiaľ ide o ochranné a hygienické zabezpečenia, to už vôbec nehovorím o katastrofe, ktorá bola a je, a ešte aj nejakú minútku bude, pre prevádzkovateľov nepotravinárskych tovarov. To proste, to je hrozné. Ja už vôbec nechcem hovoriť o krčmách, reštauráciách a hoteloch, pretože to je kolega Harbuľák…"
Branislav Závodský:
„Áno, o chvíľočku sa o tom budeme aj s pánom Harbuľákom rozprávať.“
Martin Katriak:
„Ale niečo podobné ako majú v reštauráciách a hoteloch, tak to majú obchodníci s nepotravinárskym tovarom.“
Branislav Závodský:
„Viete to vyčísliť aj na stratu tých zamestnaneckých miest?“
Martin Katriak:
„Viete, to ťažko sa to dá vyčísliť, pretože, ale iné chcem povedať, že mnoho obchodníkov s nepotravinárskym tovarom začalo predávať tovar tzv. objednávkovým systémom, alebo e-shopmi, čiže hľadali nejaké riešenia, ovšem, to boli len riešenia také, aby mali za čo zaplatiť svetlo, alebo vykurovanie, viete, ale nemohli si už vôbec dovoliť zaplatiť zamestnancov, nemohli si dovoliť kupovať tovary, takže…“
Branislav Závodský:
„Ako z tohto pohľadu, ako z toho pohľadu, pán prezident, hodnotíte vôbec pomoc štátu, čo sa týka jej rýchlosti, výšky pomoci, bavíme sa teda najmä o príspevkoch na platy, na nájomné, za výpadky tržieb, ale, povedzme, aj o tých technickejších, odpúšťanie preddavkov, na daň z motorových vozidiel, rýchlejšie vracanie daňových preplatkov, odklady splátok či daňových priznaní, pomohlo to, alebo naopak, to kritizujete?“
Martin Katriak:
„No,. viete, aby som nebol nasilu kritický, ale aby som bol otvorený, myslím si, že dalo by sa to robiť aj rýchlejšie a dalo by sa to robiť aj lepšie. Aj rýchlejšie, aj lepšie, pretože si myslím, že tie mechanizmy, ktoré sú tuná dané, sa mali lepšie a hlavne rýchlejšie využívať.“
Branislav Závodský:
„No dobre, povedzte, ako si myslíte možno, na záver nášho rozhovoru, že ako toto celé vlastne ovplyvní vôbec obchod, Národná banka Slovenska hovorí, že tie predkrízové úrovne by mala naša ekonomika dosiahnuť už koncom tohto roka, ale ako to ovplyvní obchod, myslíte si, že sa veľa vecí zmení, myslíte si, že množstvo ľudí napríklad zostane práve na tom internete, na tých e-shopoch, a zmení sa, povedzme, nejak ich nákupné správanie, alebo zvyklosti?“
Martin Katriak:
„Nie, nie, ja si myslím, že v priebehu, pokiaľ ide o potraviny, tak tam, chvalapánubohu, obchodníci aj v spolupráci so slovenskými výrobcami potravín, sme túto problematiku zvládli, tam samozrejme za veľmi dramatických podmienok, zvýšených nákladov, zvýšených nárokov a predavačov, predavačky, podnikateľov, pokiaľ ide ovšem o obchody s nepotravinárskym tovarom, tak tam bude treba podľa názoru zhruba dva, tri, možno aj štyri mesiace potrebné na to, aby tie obchody vyzerali tak, ako tomu bolo pred tým, ako k nám prišla pandemická záležitosť.“
Branislav Závodský:
„Dobre, my to budeme samozrejme celé sledovať, pán prezident, dúfam, že budeme sa môcť zasa po čase znovu o tom rozprávať, ako sa to celé vyvíja, ako to vyzerá, ako je na tom vôbec obchod na Slovensku. Dnes veľmi pekne ďakujem, že ste boli s nami. Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky.“
Martin Katriak:
„Pán redaktor, ďakujem veľmi pekne. Pekný deň vám.“
Branislav Závodský:
„Takisto, všetko dobré, dovidenia, dopočutia. No a my budeme pokračovať tak, ako sme už avizovali predtým, s Marekom Harbuľákom, prezidentom Zväzu cestovného ruchu, aj generálnym manažérom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Pán prezident Harbuľák, príjemný dobrý deň aj vám.“
Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, (telefonát):
„Dobrý deň prajem.“
Branislav Závodský:
„Tak povedzte, aj ste boli na tých pandemických komisiách, ak to celé vnímate, ako to hodnotíte, čo pre hoteliérov znamenajú informácie o uvoľňovaní opatrení od pondelka, dozvedeli ste sa už na tých komisiách všetko, čo potrebujete vedieť?“
Marek Harbuľák:
„Tak, bohužiaľ, musím len konštatovať to, čo povedal aj pán Katriak, že tie detaily rovnako ako oni nepoznáme ani my, a k tej pandemickej komisii treba povedať, že tam sa skôr riešia veci takého, by som povedal, všeobecnejšieho charakteru, čiže konkrétne, ak mám povedať, včera sme si vypočuli návrh na úpravu COVID automatu ako takého, ktorý ešte ďalej bude pripomienkovaný, ale ak sa mám vrátiť k tomu otváraniu, tak samozrejme my tú situáciu vítame, alebo resp. to rozhodnutie, že sa už bude otvárať, aj keď sme sa, rovnako musím skonštatovať, nedozvedeli o nič viac, ako je v súčasnom COVID automate. Čiže tie otázky sú nezodpovedané, a naozaj opakujú sa stále tie isté chyby ako aj v tej prvej vlne, to znamená, niečo sa deklaruje, ale na papier to príde určite päť minút pred dvanástou, a jednoducho nie je potom dostatočný priestor sa pripraviť. Na druhej strane zas môžem povedať, že ani neočakávame nejaký obrovský nával turistov, či už domácich, alebo zahraničných, pretože stále platia ďalšie opatrenia, obmedzenia, či už na hraniciach, ale už aj spomínaný zákaz vychádzania, takže naozaj my registrujeme nejaký tej dopyt, ale bohužiaľ, hoteliéri nevedia ani zodpovedať základné otázky tým potencionálnym návštevníkom teda, že čo budú vedieť zabezpečiť a v akom rozsahu.“
Branislav Závodský:
„Na to, že sa rozprávame o štyri dni, alebo o tri a pol dňa pred, tak to sú naozaj také, že škoda týchto správ. No uvidíme, že čo dnes, alebo zajtra vám povedia kompetentní, v každom prípade nejakým spôsobom sa asi chystať musíte. Vy už ste, pán prezident Harbuľák, predtým naznačili, že ak sa teda otvorí, tak maximálne polovica hotelov, tak povedzte, ako to vlastne teraz vyzerá v týchto dňoch, na čo všetko a ako sa pripravujú?“
Marek Harbuľák:
„Tak treba tie ubytovacie zariadenia rozdeliť možno do takých dvoch základných kategórií, jednu časť tvoria tie zariadenia, ktoré sú v mestách, a ktoré žijú prevažne teda z biznis cestujúcich, alebo z rôznych podujatí, ako konferencie, kongresy, semináre, a potom tú druhú skupinu, to sú tzv. tie pobytové hotely, a to sú napríklad hotely, penzióny vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, ale aj v iných regiónoch. No a ak sa na to pozriem najprv cez tie mestské hotely, tak tu nemôžme očakávať žiadnu zásadnú zmenu, alebo zlepšenie, pretože hranice, ešte stále máme sprísnený režim pohybu, čo sa týka medzi… krajinami, veľké korporátne firmy takisto ešte preferujú home office, a teda ani projekty sa nerealizujú, takže to je segment, ktorý asi najdlhšie bude trpieť tým poklesom dopytu, no a čo sa týka tej druhej skupiny, hotelov a penziónov…“
Branislav Závodský:
„Tie pobytové teda.“
Marek Harbuľák:
„Áno, teraz sme v období, kedy nie je, ktoré je štandardne, by som povedal, takou medzisezónou, to znamená, ani keby sme tú pandémiu nemali, tak by sme nemal nejaký výrazne vysoký dopyt po ubytovacích službách, alebo iných službách cestovného ruchu, čiže neočakávame ani z tohto dôvodu nejaké veľké terno, alebo nejaký vysoký dopyt, dopyt tu určite nejaký bude, minimálne od tých ľudí, ktorí chcú ísť možno do prírody, ak sa zlepší počasie, no ale veľká časť toho záujmu spojeného s ubytovaním súvisí s tým, či sa spustia, dajme tomu, akvaparky, alebo wellness centrá, alebo aj iné služby cestovného ruchu, lebo sú hlavným motivátorom, poviem, pre veľkú časť návštevníkov.“
Branislav Závodský:
„Hneď sa na to pýtam. Možno len čisto váš odhad, keďže na papieri ešte nič nie je, čo odhadujete, že vôbec budú tí ľudia, ktorí sa budú chcieť takto ubytovať, najmä presne ako hovoríte, pre ten pobyt v prírode mimo svoj okres, myslíte si, že budú potrebovať COVID testy, okrem teda toho štandardného, že FFP respirátor a odstup a hygiena?“
Marek Harbuľák:
„No ja predpokladám, že to bude niečo podobné, ako sme boli svedkami teda v decembri, kedy za určitých podmienok mohli fungovať napríklad lyžiarske strediská, ale práve aj ubytovacie zariadenia, ale to sú práve tie detaily, ktoré sú dosť zásadné, pretože ten turista, alebo ten návštevník sa pýta, či stačí mi ten týždenný antigénový test, alebo tam bude podmienka, že bude môcť byť teda platný len 24, alebo 48 hodín.“
Branislav Závodský:
„Je to podstatné proste.“
Marek Harbuľák:
„To je jednoducho, je to podstatné, áno.“
Branislav Závodský:
„No dobre, k tomu, čo ste spomínali, podľa toho, čo znamená tretí stupeň varovania, tak o wellnessoch a tam ešte nerozpráva, ale rozpráva sa tam o bazénoch, že maximálne šesť osôb, mnohé z tých hotelov majú svoje hotelové wellnessy vrátane bazénov. Budú sa teda snažiť ich otvoriť? Lebo pre šiestich ľudí, no, ťažko povedať. Aké máte od nich signály?“
Marek Harbuľák:
„Tak samozrejme, treba zase rozlišovať tie veľkosti tých bazénov, a medzi bazény patria napríklad aj whirpoolka, alebo teda vírivka. Samozrejme, dá sa to nejakým spôsobom aj manažovať, to znamená, na nejaké časenky, nazvem to tak, púšťať len obmedzený počet ľudí, ale tiež treba znova pripomenúť aj to, že napustiť bazén a sprevádzkovať ho, nie je jednoduchá záležitosť, trvá to niekoľko dní, a potom samozrejme ešte aj odobratie vzoriek a posúdenie vzoriek, keďže väčšina tých bazénov bola určite v interiéri vypustená, tak to zase niekoľko dní potrvá. Takže kľudne sa môže stať, že aj týždeň ešte bazény nebudú v hoteloch, napriek tomu, že budú môcť byť poskytované ako služba, ka nebudú v prevádzke.“
Branislav Závodský:
„No a to samozrejme kontroluje takisto jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré sú aktuálne samozrejme zavalené prácou v súvislosti s pandémiou COVIDUu, Rozumiem, no, to je vyhliadka taká, no uvidíme, čo teda vám povedia zodpovední, že čo robiť. Tá druhá časť toho je ale jasná, reštaurácie, tie musia ešte stále čakať. Vláda nedávno odklepla ďalších 120 miliónov eur ako COVID pomoc pre cestovný ruch a gastro. Chcem sa teda opýtať, pán Harbuľák, keďže sme sa nedávno rozprávali aj o tej 100-miliónovej dotácii, ktorá ale podľa vášho názoru prišla strašne neskoro, lebo zas si pamätám náš rozhovor ešte zo začiatku jesene, niekedy zo septembra, kde ste hovorili, že vlastne stále nič sa nedeje. Čiže aj s ohľadom na to, ako vnímate tú 120-miliónovú extra pomoc popri tom, že každá z tých firiem môže čerpať aj ten tzv. Kurzarbeit, teda pomoc na výplat pre zamestnancov.“
Marek Harbuľák:
Ja by som možno len spresnil to, že my sme teda predpokladali, že sa to bude priebežne dofinancovávať, keď už teda ta schéma pomoci pre cestovný ruch bola schválená. Ukázalo sa, že tých pôvodných 100 miliónov, ktoré boli vyčlenené a plánované na obdobie minulého roka…“
Branislav Závodský:
„Bolo vlastne len 60…“
Marek Harbuľák:
„… bolo len 60, lebo technicky vzaté, tých 20 z tej stovky mal slúžiť až vyplácanie v roku 2022, takže, a pán minister Doležal povedal, že uvidíme, koľko nám ostane, a či sa teda vôbec oplatí spúšťať ďalšie obdobie možno mesiac, možno by tie peniaze vystačili na mesiac, medzitým sa preto sa snažil preukázať, že teda naozaj bude nevyhnutné čo najskôr navýšiť dofinancovanie tejto pomoci, čo sa nakoniec stalo, to je tých 120 miliónov eur, samozrejme vítame to, ale znova sme sa nevyhli tomu, aby tu nebol nejaký prestoj, ako sa hovorí ľudovo, to znamená, mesiac sa čakalo kvôli rôznym politickým situáciám, ktoré sme tu zažili, kým de facto koaličná rada riadne zasadne a vláda riadne schváli dofinancovanie tejto pomoci, čiže znova sme sa dostali do nejakého sklzu, a vysvetlím to na príklade.“
Branislav Závodský:
„Nech sa páči.“
Marek Harbuľák:
„Dnes sme už vlastne v polovičke apríla, ale pomoc a obdobie november, december, január, február, marec vlastne sme nedostali z tejto schémy žiadnu., a to je, poviem, dosť veľa mesiacov, to je päť mesiacov, vlastne počas ktorých čakáme na vyplatenie ďalšej pomoci.“
Branislav Závodský:
„No a v akom stave je teda sektor? Opäť tie odhady minulý rok boli úplne katastrofické, hovorili sme možnože viac ako, možnože 100-tisc ľudí by mohlo prísť o prácu, teraz sa ukazuje, že sa ten sektor napriek tým veľmi, veľmi ťažkým očakávaniam celkom ubránil. Aké sú vaše čísla, koľko ľudí muselo byť prepustených a muselo prísť o prácu práve preto, že nedošla pomoc, a že tie podniky boli zatvorené?“
Marek Harbuľák:
„Tak ja vás trošku opravím, my sme prognózovali ešte minulý rok počas leta, že o prácu príde zhruba 30-, 35-tisíc ľudí…“
Branislav Závodský:
„OK, ja som myslel samozrejme celkovo, ospravedlňujem sa samozrejme.“
Marek Harbuľák:
„A myslím si, že sme sa ani v tom v tejto cifre ani veľmi nesekli, naozaj tie údaje zo Štatistického úradu hovoria, alebo potvrdzujú viac-menej ten trend, teraz sa nebudeme baviť o tom, či to je o tisícku viac, alebo menej,… pred tou pravdou, a navyše ešte do toho nezarátavame aj tých tzv. dohodárov. Čiže naozaj tá situácia je zlá, a čo sa týka očakávaní od tohto roka, my naozaj netušíme, tá druhá vlna ešte ako keby trvá, síce doznieva, pevne veríme, že teda už naozaj toto bude trvalý stav, že tie čísla budú klesať, a že nás nečaká nejaká tretia vlna. Ak by sa tak stalo, tak napriek tomu očakávame, že tá situácia nebude zase lepšia ako… nejaké absolútne čísla, či to budú počty návštevníkov, či to budú tržby…“
Branislav Závodský:
„Že nepôjde to podľa Vás tak rýchlo naspäť.“
Marek Harbuľák:
„Ešte o niečo klesneme viacej v porovnaní s minulým rokom.“
Branislav Závodský:
„Na podniky, alebo teda na počet tých prevádzok sa dá povedať, že koľko prevádzok za ten posledný krachlo, alebo skončilo pre tú situáciu?“
Marek Harbuľák:
„Neevidujeme, po prvé, vôbec takúto evidenciu si nevedieme, a je to aj dosť problematické zistiť takéto čísla. Možno z nejakých tých portálov, ktoré sledujú, ja neviem, už výkazy, alebo uzávierky, tak sa to bude s nejakým odstupom dať odsledovať, alebo aspoň toho získať nejakú prognózu, alebo nejaké hrubé dáta. V každom prípade treba povedať, že naozaj toto je sektor, kde podnikajú hlavne mikro-, malé a stredné podniky, čiže sú to malí podnikatelia, tí sú veľmi.“
Branislav Závodský:
„To znamená, že najmenej odolní pred takýmito vážnymi krízami. Rozumiem.“
Marek Harbuľák:
„Presne tak, a tá situácia je naozaj kritická, čiže aj keď tá pomoc bude vyplácaná napríklad aj z ministerstva dopravy, tak toto pomôže len naozaj prežiť. Tá skutočnosť sa ukáže až vtedy, keď už naozaj budeme môcť naplno poskytovať bez nejakých obmedzení svoje služby, a uvidíme teda v tom čase, koľko tých prevádzok otvorí a bude poskytovať aj ďalej služby, to znamená, že prežilo toto ťažké obdobie.“
Branislav Závodský:
„Rozumiem. Inak v tej súvislosti, pán prezident Harbuľák, najmä pri gastre sa ale teda často hovorilo aj o tom, že majitelia tých podnikov doplácal i na svoj dlhoročný pobyt v tej tzv. šedej zóne, že pokles príjmov potom nemali voči komu, voči čomu dokázať, lebo teda boli papierovo aj s tými svojimi zamestnancami čiastočne bez príjmov, že tá šedá ekonomika tam fungovala, o tom hovorili aj priamo aktéri tohto biznisu, povedzte, je to nejaké ponaučenie do budúcnosti? A teraz oboch strán myslím, lebo tak ak niekto optimalizuje, ale povedzme, optimalizuje až za hranou zákona, tak možno je k tomu aj tlačený nejakými okolnosťami, situáciou, ako to vnímate vy?“
Marek Harbuľák:
„Áno, by sme dlhodobo poukazovali na niektoré veci, hlavne z toho odvodového a daňového, alebo v tej odvodovej a odvodovej oblasti, pre ktoré v minulosti často dochádzali k takýmto situáciám, my hovoríme tomu, že optimalizácia, možno ako ste aj vy povedali, možno aj za hranou zákona…“
Branislav Závodský:
„No tak, keď vyplácate na ruku namiesto toho, aby to šlo oficiálne, tak to je asi za hranou už.“
Marek Harbuľák:
„Ale zase musím povedať, že tá situácia pred pandémiou minimálne tie posledné dva roky, sa výrazne zmenila, myslím si, že aj pomer, alebo teda väčšina podnikov určite podnikala poctivo, nemôže vylúčiť, že sa tam v tejto branži nenachádzali aj takí, ktorí ešte zo zvyku, alebo z iných dôvodov aj naďalej takto fungovali, ale naozaj tá situácia sa vyvíjala pozitívne, rástli aj platy, čiže aj zamestnanci teda im rástli ich príjmy, takže mohli svojím spôsobom si aj diktovať podmienky. Samozrejme, tá pandémia vlastne otvára aj priestor možno vyčistiť ten stôl a dáva to ako nejaké príležitosti nastaviť tie podmienky tak, a naozaj my sa snažíme aj na vláde, aj na príslušných rezortoch argumentovať tým, že pozrite sa, dlhodobo sa na túto branžu pozerá tak, že naozaj je to odvetvie, ktoré je charakteristické šedou ekonomikou, my tvrdíme, že to tak nie je, a dávame nejaké návrhy, ako práve túto šedú ekonomiku potrieť ešte viacej, minimalizovať ju, a práve napríklad aj tá sadzba DPH si myslíme, že je jedným z tých podstatných nástrojov, ktorými by to pomohlo.“
Branislav Závodský:
„To sú, pán prezident Harbuľák, vlastne tie dve posledné veci, ktoré sa chcem opýtať, lebo presne toto, čo ste aj začali, vyplýva teda aj z toho vášho tvrdenia, z tej prognózy, kde vám teda vychádza, že to nebude tak jednoduché, aj keď sa všetky tie opatrenia zasa povedzme, zrušia, a život sa dostane, no neviem, či úplne do normálu, či vôbec ešte budeme tak ako predtým, ale povedzme, že to už bude také otvorené celé, ale že to pre vás nebude stále ideálne. To znamená, moja otázka je, očakávate teda aj ďalšiu pomoc, čo by pomohlo? Hovoríte o priamej podpore napríklad v reštauráciách, je to teda nižšia DPH na jedlo a nápoje v reštauráciách a cestovného ruchu, ja neviem, z 20 na 5 percent? Toto je cesta, ktorú by ste privítali?“
Marek Harbuľák:
„Určite áno. Ja len aby som vysvetlil možno poslucháčom…“
Branislav Závodský:
„Nech sa páči.“
Marek Harbuľák:
„Treba povedať, že naozaj aj napriek tým všetkým schémam pomoci, ktoré tu máme, či pomoc na zamestnancov, tá ide rovno na účty zamestnancov. Máme tu pomoc s nájmami. Je to fajn, ale stále je to len polovica vlastne tých nákladov, a máme tu aj schému pomoci z ministerstva dopravy, ktorá sa týka cestovného ruchu, ale tá tiež nepokrýva všetky náklady, lebo to sú jednoducho pravidlá Európskej komisie, žiadna krajina vám nemôže stopercentne nahradiť vašu stratu, je to tak, čiže je tu stále ešte množstvo nákladov, ktoré títo podnikatelia nesú a tlačia pred sebou. A musia sa ich raz zbaviť. Je to v záujme aj štátu, aj všetkých, aby sa ich raz zbavili, aby sa tento sektor ozdraviť. A preto hovoríme, že zníženie DPH napríklad aj dočasne by bolo liekom, nie všeliekom, ale určite pomôže. Ale štát má samozrejme aj iné nástroje v rukách, môže tak, ako sa už viackrát spomenulo, možno aj znížiť odvodové zaťaženie zamestnancov, aj to je riešenie. Ale sú tu aj ďalšie nástroje, a my hovoríme, pozrime sa, teda neobjavujme teplú vodu, pozrime sa, čo sa už kdesi aplikovali, či už teraz priamo v súvislosti s pandémiou, alebo v minulosti, a čo pomohlo.“
Branislav Závodský:
„Napríklad.“
Marek Harbuľák:
„Poďme sa pozrieť na možnosti, to je napríklad aj tá DPH, proste to sú skúsenosti z iných krajín, veď má ich s výnimkou Dánska a Slovenska, a myslím, že Estónska, majú ju zavedenú všetky krajiny Európskej únie, tú zníženú sadzbu pre gastro, takže je to zrejme nástroj, ktorý očividne pomáha. Takže toto je taký konkrétny príklad, ale hovorím, my sme otvorení diskusii o tom, že čo ešte iné by mohlo pomôcť, nehovoríme, že stále len nám daj, štát, peniaze, ale treba nastaviť aj nejak ináč možno podmienky, aby ten reštart po otvorení bol naozaj dobrý, aby sa čo najskôr ozdravilo celé toto odvetvie.“
Branislav Závodský:
„Potom bude otázka, ako bude to odvetvie vôbec vyzerať, minimálne v hoteliérstve, tam očakávate nejaké zmeny? Napríklad vôbec tá kongresová turistika, myslíte si, že sa to vráti všetko tak, ako bolo, alebo budú musieť tie firmy vymýšľať niečo nové?“
Marek Harbuľák:
„No sú rôzne názory na to, ale zatiaľ tie spotrebiteľské prieskumy, keď to tak nazvem, poukazujú na to, že ten nábeh bude práve v tej oblasti tých biznis hotelov a konferencií, kongresov najpomalší, alebo aktivita alebo odvetvie nezanikne určite. Malá časť vlastne tých aktivít možno ostane v tom online priestore, ale keďže sme ľudia a sme teda osoby, ktoré spoločensky rady, teda vyhľadávame spoločenský kontakt, tak si myslím, že je to len otázka času, kedy znova budeme preferovať takéto fyzické stretnutia, či už na školeniach, seminároch, konferenciách, alebo spoločne s kamarátmi v nejakej reštaurácii. Ono sa to vráti do normálu, zrejme vzniknú aj nejaké nové modely, ja to tak odborne nazvem, že ako distribuovať tie produkty ku konečným zákazníkom, toto vlastne sa už aj ukazuje aj v gastre napríklad, ale v princípe očakávame, že sa to vráti do normálnych koľají.“
Branislav Závodský:
„Dobre. Veď ja budem rád, pán prezident Harbuľák, keď znovu si dáme debatu a budeme pokračovať v tom, ako sa to celé vyvíja. Dnes vám veľmi pekne ďakujem, že ste tu boli s nami. Predtým sme sa rozprávali aj so šéfom Zväzu obchodu pánom Martinom Katriakom. No a za debatu ďakujem aj Marekovi Harbuľákovi, prezidentovi Zväzu cestovného ruchu a generálnemu manažérovi Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Pán Harbuľák, ešte raz ďakujem, príjemný deň želám.“
Marek Harbuľák:
„Ďakujem aj ja a pozdravujem veľkých poslucháčov.“
Branislav Závodský:

„Takisto všetko dobré. Zajtra relácia Naživo opäť, s ministrom Lengvarským.“

Zdroj: [15.04.2021; Rádio Expres; Braňo Závodský Naživo; 12:10; R / Branislav Závodský]
FOTO_zdroj: TASR