Kritika poslaneckej novely zákona o cenách

Menej slovenských potravín na pultoch obchodov a za vyššiu cenu – také dôsledky môže mať podľa právnikov novela zákona o cenách, ktorú predložili do Národnej rady traja poslanci vládnej strany Most-Híd. Chcú určiť zásady obchodnej prirážky, čiže koľko zarobí obchod na predaji konkrétneho výrobku. Navrhované zmeny kritizuje aj Zväz obchodu, podľa ktorého sú protiústavné a v rozpore s princípmi trhovej ekonomiky. Predkladatelia výhrady odmietajú, no pripúšťajú, že v parlamente sa novela ešte zmení.  

Oto Görner, moderátor: „Menej slovenských potravín na pultoch obchodov a za vyššiu cenu – také dôsledky môže mať podľa právnikov novela zákona o cenách, ktorú predložili do Národnej rady traja poslanci vládnej strany Most-Híd. Chcú určiť zásady obchodnej prirážky, čiže koľko zarobí obchod na predaji konkrétneho výrobku. Navrhované zmeny kritizuje aj Zväz obchodu, podľa ktorého sú protiústavné a v rozpore s princípmi trhovej ekonomiky. Predkladatelia výhrady odmietajú, no pripúšťajú, že v parlamente sa novela ešte zmení.“
Marián Kukelka, redaktor: „Poslanci chcú v rámci svojej iniciatívy doplniť do zákona o cenách definíciu primeranej obchodnej prirážky. Tá by nesmela presiahnuť maximálne dvojnásobok prirážky, ktorú super či hypermarket dáva na rovnaký alebo porovnateľný tovar od iného dodávateľa. Aliancia moderného obchodu si dala vypracovať právnu analýzu možných dosahov v prípade, ak by tento návrh Národná rada schválila. Pokračuje Peter Demčák z právnickej kancelárie Taylor Wessing.“
Peter Demčák, právnická kancelária Taylor Wessing: „Môže mať za následok jednak zvýšenie existujúcich cien, pretože obchodníci sa budú snažiť vykompenzovať túto cenovú reguláciu. Môže to viesť samozrejme aj k tomu, že spotrebiteľ bude mať zúžený rozsah produktov, pretože obchodné reťazce môžu nakupovať len od zahraničných efektívnejších výrobcov.“
Marián Kukelka: „Jeden z predkladateľov, poslanec Peter Antal z Mosta-Híd kritiku odmieta. Cieľom je podľa neho nastaviť jasné pravidlá pre dohadovanie cien.“
Peter Antal, poslanec Národnej rady SR (Most-Híd): „Ide len o to, aby - a poviem príklad - aby pekár za ten svoj rožok z každého rožka nevytváral päť percent stratu a pritom obchod má na tento rožok päťdesiat a niekedy osemdesiatpercentnú obchodnú prirážku. My chceme len to, aby obchod zaplatil tomu výrobcovi, v tomto prípade pekárovi, to, čo ho minimálne ten rožok v nákladoch stojí.“
Marián Kukelka: „Návrh zmien sa však nepáči aj obchodníkom. Argumentujú, že Slovensko by sa takto vrátilo k podobnej regulácii cien, aká platila za bývalého režimu v socialistickom Česko-Slovensku. Úprava navyše podľa Pavla Konštiaka zo Zväzu obchodu nerešpektuje otvorený európsky trh.“
Pavol Konštiak, prvý viceprezident Zväzu obchodu SR: „Je to regulácia, ktorá je proti Ústave Slovenskej republiky. Je to regulácia, ktorá je proti zásadám Európskej únie, kde je voľný pohyb tovaru, služieb a kapitálu a kde každý si môže urobiť cenu, akú chce. Otázka je, či to ten spotrebiteľ od neho odkúpi.“

Marián Kukelka: „Ku kritike sa pridáva aj združenie podnikateľov Klub 500, návrh je podľa nich v rozpore so slobodou podnikania. Protimonopolný úrad žiada väčšiu diskusiu. Poslanci však pripúšťajú zmeny v návrhu. Napríklad presnejšiu definíciu, čo sú porovnateľné produkty, na ktoré by sa nariadenie vzťahovalo.“

Zdroj: [21.01.2019; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; Marián Kukelka / Oto Görner]