Firmy, nemocnice a obchody musia od budúceho týždňa povinne merať ľuďom telesnú teplotu. Bezdotykové teplomery však na trhu nie sú

Firmy, nemocnice aj obchody musia od budúceho týždňa povinne merať ľuďom telesnú teplotu. Vláda si od opatrenia sľubuje, že sa zníži riziko šírenia infekcie. Obchodníci však upozorňujú, že na trhu už bezdotykové teplomery nie sú. Vyzývajú preto premiéra, aby ich zabezpečil. Súkromníci sú v takom prípade pripravení odkúpiť teplomery od Správy štátnych hmotných rezerv za akúkoľvek cenu. 
Kristína Chrenková, moderátorka: “Firmy, nemocnice aj obchody musia od budúceho týždňa povinne merať ľuďom telesnú teplotu. Vláda si od opatrenia sľubuje, že sa zníži riziko šírenia infekcie. Obchodníci však upozorňujú, že na trhu už bezdotykové teplomery nie sú. Vyzývajú preto premiéra, aby ich zabezpečil. Súkromníci sú v takom prípade pripravení odkúpiť teplomery od Správy štátnych hmotných rezerv za akúkoľvek cenu. Premiér tvrdí, že ak ich nezohnali obchodníci, nezoženie ich ani vláda. Pripúšťa, že ak teplomery nebudú dostupné, pôjde sa inou cestou.”
Matej Baránek, redaktor: "Meranie telesnej teploty pred obchodmi, nemocnicami či veľkými firmami sa má začať od pondelka. Opatrenie je súčasťou rozsiahleho balíka, s ktorým prišla vláda, aby zabránila masívnemu šíreniu infekcie koronavírusu. Obchodníci však upozorňujú, že v súčasnosti nemajú v rukách dostatok bezdotykových teplomerov a nie sú ani na trhu. Preto sa obracajú na premiéra, aby im pomohol, keďže práve v obchodoch je najväčšia šanca, že sa môžu ľudia navzájom nakaziť. Viceprezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak."
Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu: “Do obchodu príde niekoľko stoviek, alebo niekoľko tisícov ľudí. Pokiaľ nebudú bezdotykové teplomery, ktoré priložíte, pípne vám a ukáže sa teplota, tak nemôžete dať tým ľuďom, aby si pod pazuchu dali nejaký klasický teplomer a tri minúty čakali. Teplomery nie sú dostať.”
Matej Baránek: “Obchodníci tvrdia, že ak zohnala Správa štátnych hmotných rezerv dostatok bezdotykových teplomerov, odkúpili by ich za akúkoľvek cenu. Premiér Igor Matovič z hnutia OĽaNO o probléme vie, obchodníkov však vyzýva, aby použili tie bezdotykové teplomery, ktoré už majú ich zamestnanci v domácnostiach. Spresňuje, že zariadenia nemusia mať najvyššiu špecifikáciu, majú len zabrániť, aby sa do obchodu dostal človek s horúčkou. Premiér pritom dodáva, že ak teplomery nedokážu zohnať súkromníci, nedokáže to ani štát. Preto pripúšťa, že v krajnom prípade by sa mohlo ísť inou cestou. Igor Matovič.”
Igor Matovič, predseda vlády: “Možno zdupľujeme ochranu rúk, že bude dezinfekcia rúk a budú rukavice navyše jednorazové, viac-menej tie, ktoré sú pri nákupe pečiva a podobne. Jednoducho budeme musieť sa prispôsobiť situácii. Keď nebudú k dispozícii, tak nemôžme zase ľudí nútiť, aby merali teplotu.”
Matej Baránek: “Vláda v súvislosti s prevádzkou obchodov zavádza aj špeciálny režim pre seniorov nad 65 rokov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou. Prednostne majú nakupovať od 9.00 do 12.00.”
Igor Matovič: “My sledujeme verejný záujem a ten je v tom duchu, aby keď už ide dôchodca mestskou hromadnou dopravou do obchodu, tak aby mal pravdepodobnosť, že tá mestská hromadná doprava v tom čase bude maximálna prázdna.”

Matej Baránek: “Dôchodcov však ministerský predseda vyzýva, aby, ak nemusia, nechodili von vôbec, alebo len v nevyhnutných prípadoch. Viaceré mestá a obce v tejto súvislosti už niekoľko týždňov poskytujú pre najstarších ľudí donášku potravín, obedov či liekov priamo do domu. Obchodníci reagujú, že podobné služby poskytujú ľuďom v týchto dňoch aj oni.”

Zdroj: [25.03.2020; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12:00; Matej Baránek / Kristína Chrenková]