Dvojaké potraviny zákon neodstráni, zmení sa obal

Za dvojakú kvalitu potravín či drogérie môžu dostať výrobcovia pokuty. Aby sa im vyhli, stačí odlíšiť obal.
ANALYTIK:TOVARY RÔZNEJ KVALITY NEZMIZNÚ
Za dvojakú kvalitu potravín či drogérie môžu dostať výrobcovia pokuty. Aby sa im vyhli, stačí odlíšiť obal.
BRATISLAVA. Dvojaká kvalita zmizne z obchodov – oznamuje slovenské ministerstvo pôdohospodárstva. Pokuty hroziace výrobcom, ktorí ponúkajú v krajinách Európskej únie potraviny či drogériu s odlišným zložením a v rovnakom obale, sú vysoké. Pred dvoma rokmi na takéto konanie výrobcov upozorňovali najmä krajiny Visegrádskej štvorky. Výrobcovia sa však trestu môžu ľahko vyhnúť bez toho, aby zloženie výrobkov upravili vysvetľuje analytik obchodu Ľubomír Drahovský. Nová smernica, ktorú už schválil Európsky parlament, neprikazuje, aby boli potraviny na Slovensku jednotné s tovarmi v západných krajinách. Stačí, ak výrobca upraví obal. „Môže sa stať, že výrobcovia zostanú pri lacnejšej verzii pre náš trh s tým, že výrobok odlíšia obalom. Napríklad k pizzi pripíšu prívlastok ‘špeciál’,“ dodáva Drahovský.
Rátali s prísnejšou verziou
Je to lepšie ako nič, ale smernica je vágna, pridáva sa šéf zväzu obchodu Martin Katriak. Smernica totiž neprikazuje, ako výrazne má výrobca potraviny či drogériu s rozdielnym zložením odlíšiť. „Mali v tejto úprave rázne a jasne pomenovať povinnosti nadnárodných a národných výrobcov. Odchýlky v zložení by mali byť jasne vyznačené na obaloch tak, že budú mať napríklad inú farbu,“ dodáva Katriak. Okrem toho dostali niektoré výrobky výnimku. Napríklad, ak rozdiely v zložení odôvodní výrobca dostupnosťou a sezónnosťou surovín. Ak bude napríklad výrobca ponúkať mrazenú pizzu, nesmie na ňu naukladať menej koliesok salámy či paradajok, môže však použiť salámu od miestneho výrobcu a paradajky od miestneho pestovateľa. „To nemusí znamenať, že bude výrobok aj menej kvalitný. Ale áno, sú to také zadné dvierka, ktoré si niektoré štáty presadili, a Európsky parlament s nimi nebol veľmi spokojný. Obávame sa, že tieto prísady niekedy môžu znižovať kvalitu,“ vysvetľuje europoslanec a člen výrobu na ochranu spotrebiteľa Ivan Štefanec. Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva napriek kritike tvrdí, že znenie smernice je veľkým úspechom. Neobáva sa, že vo výrobkoch pre Slovensko bude menej mäsa či menej kvalitné sladidlá. „Ak bude v rakúskej čokoláde rakúske mlieko a v slovenskej čokoláde slovenské mlieko, určite nepôjde o dvojakú kvalitu. Ak však bude v rakúskej čokoláde napríklad viac kakaa ako v slovenskej a budú mať rovnaké obaly, pôjde o nepoctivú obchodnú praktiku,“ vysvetľuje hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik. Zlyhania výrobcov bude na Slovensku posudzovať Štátna veterinárna a potravinová správa.
Dva roky
Štáty majú dva roky na to, aby európske pravidlá preniesli do svojich zákonov. Niektorí výrobcovia sú už pripravení. Napríklad pizzu Ristorante predáva rakúsky výrobca Dr. Oetker od vlani na Slovensku v rovnakej kvalite ako v Rakúsku či v Nemecku. Pizza má väčšiu gramáž, väčší priemer a vyzerá inak. Predtým výrobok predávaný na Slovensku obsahoval napríklad menej syra mozzarella či paradajok. Stúpla však aj cena – v online obchode Tesco z 2,45 eura na 2,99 eura. Spoločnosť Nestlé zasa hovorí, že receptúry zjednocuje, len ak je to opodstatnené. Testy slovenského ministerstva pôdohospodárstva ešte v roku 2017 ukázali, že cereálie pre deti Nesquik duo od tohto výrobcu Nestlé určené pre slovenský trh obsahovali viac cereálnej múky a menej kakaového prášku ako v Rakúsku. „Ak existuje racionálny a preukázateľný dôvod na malé odlišnosti v receptúre, tak nebudeme pristupovať k harmonizácii,“ vysvetľuje Ľubica Novotná z Nestlé. „V prípade výrobkov, ktoré z rôznych dôvodov nemajú jednotnú receptúru, nepoužívame totožný obal.“
Čo budú kontrolovať

Kontrolóri z veterinárnej správy preveria, či mal výrobca na rozdiely v zložení výrobkov dôvod a či o tom spotrebiteľa aj dostatočne informoval. Ak kontrolóri usvedčia výrobcov, že na Slovensku porušili pravidlá, budú môcť uložiť pokutu do 66 400 eur. Za opakované pochybenie počas roka to bude až 166 000 eur. Ak sa výrobca prehreší vo viacerých štátoch, pokuta sa môže vyšplhať na štyri percentá jeho ročného obratu. Členské krajiny Únie môžu vo svojich zákonoch pravidlá aj sprísniť. Rezort pôdohospodárstva nepovedal, či to urobí. Zákon chce pripraviť spolu s rezortom hospodárstva, keďže sa bude týkať aj iných produktov ako potravín – napríklad drogérie alebo stavebného materiálu. Európska komisia má po dvoch rokoch prehodnotiť, či dvojakú kvalitu netreba zakázať úplne, alebo či smernicu netreba ešte doplniť. DANIELA HAJČÁKOVÁ

Zdroj: [13.05.2019; Korzár; REGIÓN; s. 5; DANIELA HAJČÁKOVÁ]