Agrofórum 2019 – podpora domácich potravín

Vlastné potraviny zo slovenskej pôdy, nosná téma Agrofóra 2019. Na konferencii sa stretli slovenskí a českí odborníci z poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu. Zhodli sa na tom, že treba zvýšiť potravinovú sebestačnosť krajín.   

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vlastné potraviny zo slovenskej pôdy, nosná téma Agrofóra 2019. Na konferencii sa stretli slovenskí a českí odborníci z poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu. Zhodli sa na tom, že treba zvýšiť potravinovú sebestačnosť krajín. Tá sa pohybuje na nízkej úrovni. Aj Slovensko dáva do poľnohospodárstva menej než západ Európy.“
Jozef Kubánek, redaktor: „Podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodov sa medziročne mierne zvyšuje, dovážané potraviny však stále prevyšujú nad s tými domácimi. Naša sebestačnosť sa v súčasnosti pohybuje na úrovni okolo štyridsiatich percent. Cieľom rezortu pôdohospodárstva je toto číslo takmer zdvojnásobiť.“
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS): „Ak by sme sa z dnešnej štyridsaťpercentnej veľmi nízkej úrovne dostali na úroveň sedemdesiat–sedemdesiatpäť percent, a to opatreniami nielen tými, ktoré robí ministerstvo pôdohospodárstva, ale aj samozrejme tým, že ruku k dielu priložia samotní poľnohospodári a potravinári, tak by to bolo omnoho, omnoho lepšie.“
Jozef Kubánek: „Zväz obchodu tvrdí, že výrobcovia musia pridať a okrem vysokej kvality slovenských potravín treba zvýšiť aj kvantitu.“
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR: „Nestačí vyrábať syrov ja neviem štyridsaťtisíc ton, keď Slovensko potrebuje sedemdesiattisíc ton. A my vidíme, že slovenskí potravinári sú to schopní vyrobiť.“
Jozef Kubánek: „Podobnú nízku sebestačnosť má aj Česko. Podľa prezidenta českej Agrárnej komory nie je ľahké konkurovať západným krajinám, ktoré dovážajú výrobky o tridsať percent lacnejšie, než je cena domácich produktov. Hlavný problém vidí v tom, že nie všetky členské štáty Európskej únie sú rovnako podporované. Dotácia na jeden hektárov pôdy sa môže líšiť aj v stovkách eur.“
Zdeněk Jandejsek, prezident Agrárnej komory ČR (preklad z češtiny): „Tuto to funguje opačne. Tie štáty, ktoré majú najlepšie podmienky, ako je Belgicko, Holandsko, tak majú okolo štyristo euro a tie, ktoré majú najhoršie podmienky, ako napríklad Chorvátsko, tak má deväťdesiatpäť.“
Jozef Kubánek: „Riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch tvrdí, že Slovensko bude o výške podpory z eurofondov opätovne rokovať. Končí sa totiž sedemročné fixné obdobie.“
Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry: „Cieľom je aj po brexite zachovať minimálne rovnaký budžet, ako bol v období 2014-2020. V štátnej pomoci ísť do navýšenia, ale presadzovať regulovanú štátnu pomoc a v rámci Programu rozvoja vidieka, toho druhého piliera, toto financovanie mať čo najvyššie.“

Jozef Kubánek: „Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry dodáva, že v tomto roku dostanú potravinári a poľnohospodári podstatne viac peňazí než vlani.“

Zdroj: [14.03.2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Jozef Kubánek / Ľubomír Bajaník]